Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ukončení rozvojového projektu v Cuzku

 

Druhá tajemnice velvyslanectví B. Cardona Ševčíková podnikla ve dnech 13. – 15. 11. služební cestu do provincie Huancarani regionu Cuzco, aby zde provedla monitorovací návštěvu malého lokálního projektu.

Cílem projektu bylo přispět k zefektivnění zemědělských a chovatelských aktivit vesničanů za účelem dosažení jejich potravinové soběstačnosti a budoucí komercializace morčat coby tradičního pokrmu v této části Peru.

Projekt byl realizován místní neziskovou organizací EDUAGRO ve vesnici Patacancha, která se nachází v blízkosti městečka Huancarani v nadmořské výšce 3.800 m n. m. v odlehlé části jinak turisticky atraktivního regionu (1,5 hod. jízdy od Cuzka). Jedná se o jednu z nejchudších oblastí regionu, který sám patří mezi nejchudší části Peru.

V rámci projektu byla realizována řada praktických školení týkající se správných zemědělských a chovatelských postupů a vyváženého stravování. Byly nakoupeny sazenice, živá zvířata (morčata, slepice) a další zemědělský materiál (desinfekce, zdravotní pomůcky pro zvířata atd.). Byly připraveny a vesničanům předány manuály, ve kterých jsou shrnuty nabyté poznatky. Každá z 24 rodin zapojených do projektu nyní disponuje líhní morčat, slepičím kurníkem a školkou zemědělských plodin, přičemž se naučili o zvířata lépe starat a podávat jim doporučenou směs krmiva. Svá zemědělská políčka nyní dokážou lépe chránit před mrazem, zavlažovat a hnojit účinnou přírodní směsí Biol, kterou si sami vyrábějí. Součástí projektu bylo i kuchařské školení, během kterého se ženy naučily zpracovávat vypěstované zemědělské plodiny a chovaná zvířata tak, aby strava byla pestřejší a nutričně hodnotnější. Představitelky komunity se dále zúčastnily gastronomické soutěže a prezentovaly své zemědělské produkty na farmářském trhu v přilehlém Huancarani.

.