Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva Pucallpy třetí tajemnicí B. Ševčíkovou

 

Třetí tajemnice velvyslanectví Barbora Ševčíková navštívila hlavní město regionu Ucayali Pucallpu ve dnech 20. - 22. 11. 2011.

Třetí tajemnice B. Ševčíková vykonala ve dnech 20. – 22. 11. služební cestu do Pucallpy, hlavního města regionu Ucayali, kde se zúčastnila ekonomicko-prezentačního semináře ekonomických diplomatů ČS EU pořádaného Delegací EU v Peru a navazujícího setkání s podnikateli, navštívila Interkulturní amazonskou univerzitu, kde jednala s vicerektorem o možnostech prohloubení meziuniverzitní spolupráce, a během návštěvy Asociace ekologických zemědělců „El Pimental“ se seznámila s výsledky  ukončeného rozvojového projektu „Zvýšení konkurenceschopnosti agrolesnického systému v regionu Ucayali“.

Během semináře o obchodních příležitostech mezi regionem Ucayali a EU B. Ševčíková přednesla přednášku na téma možností vzájemného obchodu mezi Peru a ČR se zaměřením na exportní nabídku ČR. Hlavní potenciál vzájemné obchodní výměny s regionem Ucayali představuje sektor lesnictví a zemědělství. ČR dováží podlahové krytiny z exotických dřevin těžených v této oblasti Amazonie, dalšími exportními artikly této oblasti jsou exotické ovoce, kakao a zahradní nábytek.

B. Ševčíková se dále setkala s příjemci české rozvojové spolupráce z Asociace ekologických zemědělců „El Pimental“ a navštívila jednu z jejich plantáží. ČR poskytla tomuto sdružení rozvojovou spolupráci naposledy v roce 2010 formou malého lokálního projektu, který navazoval na předchozí rozvojové projekty zaměřené na udržitelné nakládání s přírodními zdroji, realizované ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou (ČZU) a Výzkumným centrem pro rozvoj amazonského venkova (CIDRA) Národní univerzity v Ucayali v letech 2003 - 2009. B. Ševčíková se seznámila s nově aplikovanými ekologickými procesy pěstování pepře a papriky a s probíhající výstavbou sušičky ovoce po vzoru sušiček dovezených ČZU. Zemědělci rovněž představili vzorky svých ekologicky vypěstovaných produktů (sušený ananas, zázvor, paprika, pepř, kurkuma, banány atd.), se kterými nyní úspěšně obchodují v rámci regionu a v Limě.

 

.