Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR zorganizovala v bhútánských školách výcvik proti zemětřesení

 

Ve dnech 19.-22.9.2013 se uskutečnila návštěva vv M. Staška v Bhútánu, kde zahájil malý lokální projekt v oblasti krizového řízení při zemětřesení ve všech bhútánských školách, který ZÚ realizoval ve spolupráci s NGO GeoHazard a bhútánským ministerstvem školství.

Projekt „Připravenost na přírodní katastrofy a zemětřesení v bhútánských školách“ podpořilo MZV ČR v rámci fondu tzv. „malých lokálních projekt“ v hodnotě 224 901,- Kč. Projekt realizoval ZÚ ve spolupráci s neziskovou organizací GeoHazard a bhútánským ministerstvem školství. Projekt byl slavnostně zahájen tiskovou konferencí dne 18.9.2013 v Thimphú za přítomnosti bhútánského ministra školství a vedení úřadu pro mimořádné události. Zahájení projektu tak mělo mimořádnou publicitu v místních HSP.

Ve dnech 20.-22.9.2013 proběhlo vlastní cvičení po celém Bhútánu, kterého se zúčastnily všechny bhútánské školy (zapojilo se tak 663 škol). Velvyslanec M. Stašek uskutečnil inspekci naplňování projektu v Thimphú (Langchenphung Higher Secondary School) a Bumthangu (Wangdue Chhoeling Lower Secondary LSS).

Dne 22.9.2013 velvyslanec M. Stašek zahájil společně s ministrem školství Bhútánu seminář, na kterém jednotliví kontroloři přednesly své zprávy z monitoringu projektu ze všech částí Bhútánu. Velvyslanec ve svém vystoupení představil další oblasti, na které by se ČR v budoucnu v oblasti krizového řízení ráda zaměřila, např. technologie v oblasti prevence záplav, požárů, epidemií či záchrany osob zasypaných lavinami či sesuvy půdy.

Projekt proběhl v den výročí posledního tragického zemětřesení, ke kterému došlo 21.9.2009 v provincii Mongar, při kterém bylo vážně poškozeno 153 škol. Během tiskové konference, která zahájení projektu předcházela, oznámil ministr školství, že toto cvičení se stane každoročním a povinným pro všechny školy. ČR tak de facto založila tuto tradici a výrazně tak přispěla šíření povědomí o krocích, které školy, její personál a žáci musí při vzniku takovéto mimořádné situace učinit. Projekt tak napomohl získání významného nového renomé pro ČR v tomto izolovaném himalájském království a otevřel dveře pro realizaci dalších projektů i komerčních dodávek zařízení v oblasti výstavby škol odolných proti zemětřesení, dodávek bariér proti záplavám, provádění školení v oblasti jednotného integrovaného záchranného systému či dodávek malých letadel pro eliminaci požárů v hornatých oblastech země.

Návštěvy bylo rovněž využito k setkání s královnou matkou J.k.V.Sangay Choden Wangchuck, jednání s ministrem školství  Mingbo Dukpou, první náměstkyní ministra školství Sangay Zam, generálním ředitelem Úřadu pro mimořádné situace Namgayem Wangchuk, předsedou Komise pro ochranu životního prostředí Ugyenem Tshewangemou, vrchním ředitelem MZV pro bilaterální vztahy Kinga Singye, ředitelkou textilního muzea Rinzin O. Dorji, CEO Druk Air Tandinem Jamso, vedením Bhútánské obchodní a průmyslové komory, jakož i se CEO dvou největších obchodních skupin v Bhútánu Tashi Group a Singye Group.

galerie

National Mass Disaster Preparedness in Bhutanese Schools

.