Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

V Káthmándú byla vyhloubena nová studna za finanční pomoci ČR

 

V září 2012 byla v nepálském Pátanu (Káthmándú) vyhloubena nová studna, která poskytne místnímu obyvatelstvu nový zdroj pitné pitné vody. Projekt realizovala nepálská organizace CISD za spolupráce a technického dozoru českých vodohospodářských expertů. Projekt byl financován z programu Malých lokálních projektů Ministerstva zahraničních věcí.

Projekt s názvem “Voda pro komunitu v Machchindra Bahal” byl realizován v Pátanu v období 18.8. – 4.9.2012 za vedení nepálské organizace Center for Inclusive Social Development (CISD) a technického dozoru českých expert Dr. Zuzany Boukalové ze společnosti Vodní zdroje a Dr. Jana Těšile z Jihočeské university v Českých Budějovicích.

K realizaci projektu bylo přistoupeno na základu terénního výzkumu realizovaného českými experty v září 2011 a na základě jednání členů mise ministerstva životního prostředí ČR v Nepálu v listopadu 2011, vedené náměstky životního prostředí PhDr. Ivo Hlaváčem a Ing. Tomášem Tesařem.

Hlavním výstupem projektu je nová studna postavena pro komunitu Machhindra v Pátanu, která nahradí nefunkční studnu a zajistí potřebné dodávky pitné vody pro cca 30 rodin. Nově navázaná rozvojová spolupráce mezi ČR a Nepálem otvírá dveře dalším bilaterálním aktivitám. Ještě v r. 2012 plánuje společnost Vodní zdroje, a.s. zahájit v Pátanu pilotní projekt zaměřený na umělou obnovu spodní vody. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích zase připravuje nový rozvojový projekt v rámci 7. rámcového programu EU.

Projekt “Voda pro komunitu v Machhindra Bahal” je volným pokračováním podobného projektu v Buddha Nagaru v Káthmándů, během něhož byla v lednu 2012 vyhloubena studna v káthmándské čtvrti Buddha Nagar na břehu řeky Bagmati a došlo k instalaci nových vodních nádrží. Projekt realizovala organizace Methodological Center for Environment Management (METCENAS) za finanční podpory Ministerstva životního prostředí ČR.

.