Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tomáš Dub na setkání rozvojových ministrů DAC OECD v Londýně ve dnech 4. a 5. prosince 2012

 

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2014 / 17:00.)

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub se ve dnech 4. a 5. prosince 2012 zúčastnil zasedání Výboru pro rozvojovou spolupráci OECD v Paříži. Setkání bylo věnováno zejména diskusi o problematice rozvojové agendy po roce 2015 a proběhla rovněž debata o zvýšení kvality rozvojové spolupráce, k níž by mělo přispět nedávno založené Globální partnerství pro efektivní rozvojovou spolupráci, které kromě členských zemí OECD sdružuje desítky dalších poskytovatelů i příjemců rozvojové spolupráce.

Jednání v londýnském Marlborough House bylo příležitostí k výměně názorů na rozvojovou agendu po roce 2015. Předseda DAC (Výbor pro rozvojovou spolupráci - Development Assistance Committee) Brian Atwood prezentoval každoroční Zprávu o rozvojové spolupráci (Plný text zprávy: http://www.oecd.org/dac/dcr2012.htm ). Druhý den konference byl věnován diskusi o financování rozvoje. Ministři konstatovali, že oficiální rozvojové financování je nezbytnou podmínkou dalšího rozvoje, důležitým doplňkem jsou však také nové a inovativní zdroje financování, které lze generovat zejména v soukromém sektoru.

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub se ve svém projevu soustředil na roli soukromého sektoru pro financování rozvoje a v tomto kontextu zmínil program Business Call to Action. Ocenil také zkušenosti Výboru pro rozvojovou spolupráci v podpoře ekonomického rozvoje i při zavádění politik, které vedou ke snižování chudoby. V diskusi o rozvojové agendě po roce 2015 se soustředil na agendu boje proti chudobě a v tomto kontextu připomněl několik dimenzí, které ČR považuje v teto oblasti za klíčové: inkluzivní sociální i ekonomický rozvoj, udržitelné životní prostředí a mír a bezpečnost. Za neméně důležité ČR považuje i respektování demokratických hodnot, lidských práv i podporu vlády práva a základních svobod.

Závěrečné komuniké ministerského jednání (v angličtině).

.