Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Škola Tshegofatsong v Mamelodi: slavnostní předání malého rozvojového projektu dne 24.5.2013

 

(Archivní článek, platnost skončena 11.06.2014.)

Dne 24.5.2013 uspořádala zvláštní škola Tshegofatsong slavnostní předání vybavení pro dřevařské dílny a korálků, nakoupených pro pracovní terapii a výcvik v rámci tzv. malého lokálního projektu Velvyslanectví ČR v Pretorii v celkové hodnotě 50 tis. Kč.

Tshegofatsong je jedinou zvláštní školou v oblasti Mamelodi s neoficiálně odhadovaným počtem obyvatel cca 1 mil., z nichž mnozí žijí v neregulérních podmínkách v živelně vznikajících sídlištích. Škola má v současné době přes 300 žáků. Děti v Tshegofatsong mají různá mentální i fyzická postižení jako autismus, poruchy zraku a sluchu různého stupně závažnosti a často pocházejí ze znevýhodněných rodin a obtížných sociálních podmínek. Ačkoliv Tshegofatsong patří pod správu ministersta školství provincie Gauteng, dostává pouze základní financování jako jiné školy pro děti bez zvláštních potřeb. Formou spolupráce s donory a dobrovolné práce v rámci komunity se však škola snaží o organizaci takových aktivit, jako pracovní terapie a výcvik, které by žákům měly poskytnout šanci na budoucí pracovní uplatnění.

Cílem malého lokálního projektu financovaného ze zahraniční rozvojové spolupráce ČR v JAR v r. 2013 proto bylo přispět k aktivitám Tshegofatsong v oblasti pracovní terapie a výcviku dodávkou vybavení a materiálu pro dřevařskou dílnu a korálků pro učňovskou výrobu bižuterie.

Slavnostního předání se vedle velvyslankyně ČR v JAR Blanky Fajkusové a ředitelky školy M. E. Mkhize zúčastnila také zástupkyně ministerstva školství provincie Gauteng pro daný okres (District 4) G. Maphai, dále představitelé Rotary klubu, učitelé a žáci z Tshegofatsong a další pracovníci Velvyslanectví ČR v Pretorii. Místní radio MAMS FM zorganizovalo přímý vstup do vysílání formou rozhovoru s velvyslankyní.

galerie

Mamelodi Predani

.