Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Slavnostní předání čistírny odpadních vod v Harilači

 

(Archivní článek, platnost skončena 13.10.2013.)

Dne 9. října 2012 byl v obci Harilači slavnostně zahájen provoz čistírny odpadních vod. Její výstavba probíhala od jara 2012 v rámci tzv. velkých projektů České rozvojové agentury v Kosovu a byla realizována konsorciem českých firem Ircon, TopolWater a Dekonta společně s kosovskými partnery.

V kosovských podmínkách se jedná o výjimečný projekt z toho hlediska, že nové zařízení v obci Harilači je jednou z velmi mála čistíren odpadních vod v Kosovu vůbec a současně jedinou, která využívá nejmodernější biologické metody čištění vody.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil  náměstek ministryně pro evropskou integraci Gezim Kasapolli, starosta municipality Fushe Kosova, zástupci rakouského, švýcarského a švédského velvyslanectví, ředitelka UNDP v Kosovu paní Osnat Lubrani, ředitel Pristina Water Treatment Company Gjelosh Vataj, představitelé obce Harilači, z české strany pak velvyslanec Jiří Doležel, ředitel České rozvojové agentury Michael Pastvinský a zástupci firmy Ircon. Přítomna byla řada zástupců mediální sféry, a to jak hlavních kosovských televizních a rozhlasových stanic a deníků, tak i reportér Českého rozhlasu.  

Součástí celého projektu je rovněž zaškolení obsluhy v údržbě a provozování čistírny a osvětová kampaň, zaměřená především na žáky místních škol,  jejímž cílem je zvýšit povědomí obyvatel v otázkách životního prostředí,  ekologie a sanitace a zlepšit efektivitu využívání pitné vody. 

cisticka

Budova čističky

 

paska

Stříhání pásky (zleva náměstek ministryně pro evropskou integraci Gezim Kasapolli, starosta municipality Fushe Kosova Burim Berisha, velvyslanec Jiří Doležel, ředitel České rozvojové agentury Michael Pastvinský)

.