Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Afghánští hasiči na laně. Instruktoři z Libereckého kraje začali s výcvikem

 

Hlavním cílem školení je přispět k záchraně lidských životů při přírodních katastrofách a nehodách.

Slanění záchranáře do hloubky, spuštění osoby z výšky či základní techniky práce ve výškách. Pro české hasiče běžná praxe, pro ty afghánské nový předmět k učení. I proto přijeli do provincie Lógar dva instruktoři na dvoutýdenní školení afghánských kolegů.

Další informace o školení hasičů čtěte na webu Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

„Mile nás však překvapila jejich zručnost. Měli jsme informace o tom, že činnosti, na které nejsou místní lidé zvyklí, vyžadují hodně trpělivosti a opakování. Naši kolegové z Pol-e-Alam se bez problémů naučili základní lezecké úkony během první lekce,“ říká Roman Hlinovský z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Už z prvního jednání mezi českými a afghánskými hasiči vyplynulo, že místní lógarská jednotka má řadu potíží. Chybí jim dostatečné vybavení a některé základní dovednosti při záchraně lidských životů.

Vůbec největší problém je pak jejich počet – v hlavním městě provincie působí pouze deset hasičů. Působení českých odborníků se proto zaměřuje nejen na výcvik, ale také na zmapování celého záchranného systému. Český PRT také dodá v rámci školení lógarským hasičům základní záchranářské vybavení.

„Před odjezdem jsme se snažili získat z volně dostupných zdrojů a od specialistů, kteří v Afghánistánu byli, co nejvíc informací. Očekávali jsme, že oddělení krizového řízení bude mít jen kusé údaje, a hasičskou jednotku se základním vybavením a minimálním výcvikem. Naše očekávání se splnila,“ vysvětluje Roman Hlinovský.

On i jeho kolega Milan Zobač mají po několika dnech výcviku jasné priority. „Cílem je naučit příslušníky hasičské jednotky spouštět zachraňované osoby po laně, sebezáchranu a slanění  Pokud pro to bude prostor, rádi bychom na jejich základně probrali i základní výcvik v používání hydraulického vyprošťovacího zařízení,“ dodává Hlinovský.

Filip Moravec, civilní část PRT Lógar

.