Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi v Lógaru postavili márnici, je výjimečná technologií pasivního chlazení

 

(Archivní článek, platnost skončena 20.01.2016 / 09:04.)

Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) výrazně zlepšil podmínky nemocnice v afghánském Logáru. Dokončil tam moderní márnici, jejíž konstrukci navrhli čeští inženýři tak, aby se prostor pro uložení těl sám přirozeně chladil. Mrtví dosud nejčastěji končili za zdí nemocnice.

Češi začali márnici stavět v létě loňského roku na žádost místní pobočky ministerstva zdravotnictví. „Tato nemocnice je největší v provincii. Nejhorší zranění z autonehod nebo po útocích Tálibánu jsou převážena sem, vozí sem i zemřelé. Dosud jsme ale na uložení mrtvých těl nebyli vůbec vybaveni,“ vysvětluje Ahmatullah Nalam, ředitel nemocnice v Pol-e Alam.

„Těla byla dřív prostě odložena za zdí nemocnice, než si je vyzvedla rodina. To nebylo ani důstojné, ani hygienické,“ popisuje Nalam. „Teď budou podmínky pro uložení těl vyhovující, zabrání se tím i šíření nemocí,“ dodává.

Márnice byla českými inženýry navržena a postavena tak, aby se prostor pro uložení těl chladil sám díky speciální konstrukci budovy.

„Jednou z možností bylo postavit běžnou budovu a pořídit generátor a klimatizaci ke chlazení. Tím by se ale nemocnici výrazně zvýšily náklady na provoz kvůli naftě do generátoru,“ říká Klára Janotová, stavební inženýrka z civilní části PRT, která stavbu márnice vede.

„Proto jsme navrhli budovu tak, aby se pomocí speciální konstrukce chladila sama. Ve střeše márnice je solární komín, tedy černě natřená zasklená šachta,“ vysvětluje stavařka. V prostoru komína se vzduch ohřívá a na základě fyzikálního zákona, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru, se pomocí podzemních kolektorů nasává vzduch z okolí a ochlazuje se. Tím vzniká stoupavý vzdušný proud, který ochlazuje interiér márnice.

„Výhodou systému je, že udrží nízkou teplotu i v horkém afghánském létě. Čím tepleji je venku, tím vyšších teplot dosahuje vzduch uvnitř komína a tím rychlejší je proudění vzduchu,“ dodává Janotová. Důležité je, že pro afghánský personál nemocnice je tento chladicí systém v podstatě bezúdržbový.

Stavbu realizovala společnost Bašír Ludín Construction Company, stavbyvedoucí i místní dělníci z Pol-e Alam si s netradičně řešenou konstrukcí dobře poradili. „Drobné problémy se sice objevily, přece jenom Afghánci nemají s takovouto stavbou zkušenosti. Nedostatky jsme ale dolaďovali postupně, takže celá budova i se systémem pasivního chlazení byla dokončena v pořádku,“ říká česká stavební inženýrka.

„Jsme vděční, že jsme se mohli na podobném projektu podílet. Nikdy předtím jsem budovu s kolektory a solárním komínem nestavěl, naše firma i místní dělníci si ze stavby odnesli nové znalosti a zkušenosti. Myslím, že nám to hodně pomůže na afghánském trhu ve velké konkurenci tolika stavebních společností,“přemítal na slavnostním ukončení stavby majitel firmy Bašír Ludín.

Český PRT kromě stavby márnice pořídil i vybavení. O personál a provoz už se postará vedení nemocnice.

Celý projekt je pilotní a během léta bude teplota v budově opakovaně kontrolována. Pokud se funkčnost nové technologie plně ověří, využije ji český PRT i na dalších projektech. Podobnou márnici by totiž potřebovaly i nemocnice v okresech Baraki Barak a Mohammad Agha.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 příslušníků Armády ČR z 6. Jednotky PRT ISAF. Mezi oblasti působení PRT patří podpora bezpečnosti, zemědělství, opravy vodních zdrojů, budování infrastruktury a podpora zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 153 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

.