Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zahájení stavby márnice v okresní nemocnici Pol-e Alam.
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České PRT vyzkouší v Lógaru výjimečnou technologii pasivního chlazení

 

(Archivní článek, platnost skončena 10.08.2015 / 22:03.)

Na první pohled nejdou inovativní technologie s rekonstrukční prací příliš dohromady, obzvlášť v zemi jako je Afghánistán, rozbité třiceti lety války, kde ani to základní často nefunguje. Ve skutečnosti ale pomáhají rozvoji.

V těchto dnech začínají v hlavním městě provincie Lógar v Pol-e Alam práce na stavbě márnice v prostorách okresní nemocnice. Český provinční rekonstrukční tým (PRT), který v Lógaru působí, staví budovu na žádost ministerstva zdravotnictví.

„Tato nemocnice je největší v provincii. Nejhorší zranění z autonehod nebo po útocích Tálibánu jsou převážena sem, vozí sem i zemřelé. Přitom tady nejsme na uložení mrtvých těl vůbec vybaveni,“ vysvětluje Ahmatullah Nalam, ředitel nemocnice v Pol-e Alam.

„Nyní jsou těla uložena za zdí nemocnice, než si je vyzvedne rodina. Na horkém slunci, na pospas psům. To není důstojné,“ popisuje Nalam nevyhovující podmínky, které představují i hygienické a zdravotní riziko.

Márnice, jejíž stavba právě započala, bude speciální konstrukce navržená tak, aby se prostor pro uložení těl sám přirozeně chladil.

„Jednou z možností bylo postavit běžnou budovu a pořídit generátor a klimatizaci ke chlazení. Tím by se ale výrazně zvýšily náklady na provoz nemocnice, kvůli naftě do generátoru,“ říká Klára Janotová, stavební inženýrka z civilní části PRT, která stavbu márnice vede.

„Proto jsme navrhli budovu tak, aby se pomocí solárního komína chladila sama. V té nejjednodušší formě  tvoří solární komín černě natřená šachta. V prostoru komína se vzduch ohřívá a na základě fyzikálního zákona, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru, se pomocí podzemních kolektorů nasává vzduch z okolí a ochlazuje se. Tím vzniká stoupavý vzdušný proud, který ochlazuje interiér márnice,“ vysvětluje stavařka.

 „Výhodou systému je, že udrží nízkou teplotu i v horkém afghánském létě. Čím tepleji je, tím vyšších teplot dosahuje vzduch uvnitř komína a tím rychlejší je proudění vzduchu. Navíc pro afghánský personál nemocnice je tento chladicí systém v podstatě bezúdržbový,“ dodává Janotová.

Až se tento způsob chlazení objektu plně otestuje na tomto pilotním projektu, využije ho české PRT i v dalších nemocnicích v provincii. Podobnou márnici by potřebovali i v okresech Baraki Barak a Mohammad Agha.

Kristýna Greplová – civilní část PRT

.