Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Poslední patrola, poslední projekt
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Poslední patrola, poslední projekt

 

Naprostá většina příslušníků 4. kontingentu AČR provinčního rekonstrukčního týmu Lógar je již zpátky v České republice.

Do předání operačního úkolu zůstává v Lógaru pouze malá skupina příslušníků kontingentu. Ti budou do poslední chvíle plnit operační úkol a připravovat předání svým nástupcům.

Nejinak tomu bylo v sobotu 20. února, kdy se uskutečnil poslední výjezd příslušníků CIMIC (civilně armádní spolupráce) do hlavního města provincie Pol-e-Alam. Úkolem této patroly bylo předání zdravotnického materiálu určeného na podporu projektu výcviku porodních asistentek.

Příprava materiálu Balení materiálu - 1 Balení materiálu - 2

Finanční prostředky na tento projekt věnovalo dětské hnutí Stonožka. Celková cena 50 porodnických sad určených porodním asistentkám a lékařům, činí 20 tisíc dolarů. Lógarský úřad veřejného zdravotnictví uskutečnil v minulém roce odborný kurz pro 20 porodních asistentek. Tento výcvik byl pod odborným dohledem francouzské humanitární organizace MRCA realizován z finančních prostředků Evropské unie. Materiální pomoc českého provinčního týmu, podle slov ředitele úřadu veřejného zdravotnictví doktora Mohammad Zarifa, zvýší celkovou úroveň tohoto kurzu.

V současné době se pouze čeká na vydání oficiálních certifikátů ministerstvem zdravotnictví a porodní asistentky vybavené moderními nástroji mohou pomáhat s porodem v terénu. Samy porodní asistentky obdrží tyto sady během slavnostního předání certifikátů, které proběhne za účasti zástupců českého PRT. Kromě 40 sad pro porodní asistentky bude předáno také 10 sad porodníkům a odborným ženským lékařům. Ty jsou pochopitelně vybaveny dalšími lékařskými nástroji.

Přeprava materiálu - 1 Přeprava materiálu - 2 Předání materiálu na úřad veřejného zdravotnictví provincie Lógar

Tento projekt byl posledním, který uskutečnila vojenská část provinčního rekonstrukčního týmu Lógar. Celkově vojáci uvedli do života více než 80 projektů rychlého dopadu v  hodnotě blížící se ke dvěma miliónům korun. Tyto prostředky byly nejenom ze zdrojů Ministerstva zahraničních věcí, ale částkou 800 tisíc korun přispělo i dětské hnutí Stonožka,  a více jak 200 tisíc korun věnovala na podporu Afghánistánu křesťanská veřejnost. Zapojila se také Olivova nadace a řada soukromých dárců. V současné době civilní experti pracují na dalších zhruba 80 rozvojových projektech.


Autor: kapitánka Lada Kovářová, skupina civilně vojenské spolupráce, 4. kontingent AČR PRT Lógar mise ISAF

.