Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Umělá inseminace pomáhá farmářům zvyšovat zisky

 

Metoda, jak zvýšit odolnost skotu proti chorobám, není v Afghánistánu zatím příliš známá.

V rámci podpory zemědělství český rekonstrukční tým v Lógaru slavnostně zahájil další z projektů, realizovaných ve spolupráci s provinční vládou.

„Po konzultacích s místní pobočkou ministerstva zemědělství jsme se rozhodli postavit novou budovu, která bude sloužit především jako centrální sklad inseminačních dávek,“ říká zemědělská poradkyně z civilní části PRT Zuzana Biniová.

Právě na inseminaci skotu se zaměřil i další nedávno zahájený projekt. V rámci šestitýdenního kurzu se s touto biotechnologickou metodou podrobně seznámí 15 zemědělců a veterinářů z celé provincie. Ti pak budou inseminaci provádět v rámci vlastní praxe.

„Absolvoval jsem veterinární institut v Kábulu a nyní vlastním malou kliniku pro hospodářská zvířata. Kromě toho bych se chtěl zaměřit na inseminaci, která místním farmářům pomůže zvýšit příjmy,“ říká Samiulláh, jeden z účastníků školení.

Zuzana Biniová a guvernér provincie Lógar Mohammad Táhir Sabarí (vlevo) během slavnostního otevření stavby budovy pro místní odbor živočišné výroby

„Přínos umělé inseminace skotu spočívá ve zvýšení genetického potenciálu pro produkci a kvalitu mléka, a hlavně prevence šíření chorob skotu. Zdraví hospodářských zvířat přirozeně znamená vyšší produkci mléka a telat a vyšší zisky pro farmáře,“ vysvětluje Biniová.

Přestože umělá inseminace může mít značný vliv na příjmy z produkce mléka i na zdraví skotu, praktických inseminátorů je v provincii stále málo, v některých okresech chybí zcela.

Podpora inseminace je navázána rovněž na stavby nových sběren mléka, které v rámci projektů PRT vznikly už na čtyřech místech v provincii.

Filip Moravec, civilní část PRT Lógar

.