Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Stonožka vyrazila do boje

 

Ačkoliv příslušníci 4. kontingentu PRT Lógar se již připravují na předání operačního úkolu, jsou zde ještě stále úkoly, které je nutné dokončit. Jedním z nich jsou dva projekty rychlého dopadu realizované příslušníky civilně vojenské spolupráce (CIMIC) za využití finančního daru dětského hnutí Stonožka.

Jedná se sice pouze o dva projekty, ale jejich celková cena je padesát tisíc dolarů a také jejich dopad je směřován na celou provincii Lógar.

V těchto dnech finišuje projekt školních pomůcek do škol. Ve spolupráci s místním školským odborem bylo vytipováno 25 základních a středních škol v distriktech Khoshi, Pol-e-Alam, Mohammad Agha a Azra, což jsou distrikty, kde čeští vojáci působí nejčastěji. Každá škola obdržela knihovnu, která obsahuje přibližně pět set učebnic a také knihy, které by se spíše daly zařadit do skupiny beletrie. Kromě nich do školbyly dodány také slovníky, atlasy, globusy a mapy. Vojáci osobně doručili a zkontrolovali jejich předání do čtrnácti škol. Do zbývajících byl materiál předán prostřednictvím dodavatelů a školského odboru.

Pro některé školy byl tento projekt doplněním již existující knihovny. Pro řadu z nich to však byly první knihy, které škola obdržela. Učebnice nejsou určené přímo školákům, ale spíše učitelům. Je to způsob, jak zvýšit kvalitu výuky. V některých školách již fungují knihovny v té podobě, jak je známe v Evropě. Zde si mohou žáci knihu nebo učebnici půjčit oproti podpisu. Stonožka se tak díky tomuto projektu také zapojila do boje. Ne však s Tálibanem a teroristy, ale s nevzdělaností a negramotností.

Stonožka vyrazila do boje - 1 Stonožka vyrazila do boje - 2 Stonožka vyrazila do boje - 3

Součástí tohoto projektu byl i nákup šicích strojů a látek pro dívčí školu ve vesnici Kumaidan. Zástupkyně ředitelky této školy je švadlena, a proto může začlenit výuku šití a ručních prací do výuky. Tento malý projekt dá dívkám větší šanci se uplatnit v dalším životě.

Druhý projekt, v hodnotě dvaceti tisíc dolarů,  je zaměřen na zdravotnictví. V rámci tohoto projektu obdrží čtyřicet porodních asistentek a deset lékařů kompletní vybavení pro porod v terénu.

Stonožka vyrazila do boje - 4 Stonožka vyrazila do boje - 5 Stonožka vyrazila do boje - 6

Spolupráce s dětským hnutím Na vlastních nohou, známého spíš jako Stonožka, má v armádě dlouholetou tradici. Stonožka spolupracovala s vojáky v Bosně, Kosovu, Iráku a Afghánistánu, a za celou dobu uskutečnila desítky projektů od drobné materiální pomoci až po opravy škol či výstavbu vodních nádrží. Vzhledem k tomu, že Stonožka není standardní humanitární organizací, ale spíše vzdělávacím programem, je naprostá většina projektů zaměřena na děti a školství. V každém případě je to vždy pomoc dětí dětem.


Autor: kapitánka Lada Kovářová, skupina Civilně vojenské spolupráce, 4. kontingent AČR PRT Lógar mise ISAF

.