Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

sady Azra
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Táza Gul má nový ovocný sad, spolu s ním další dvě stovky rodin

 

(Archivní článek, platnost skončena 13.05.2016 / 10:30.)

Český provinční rekonstrukční tým (PRT) realizoval v okrese Azra školení sadařů, které doplnil distribucí ovocných stromů. Podpora a rozvoj zemědělství v Lógaru je jednou z priorit české mise, která v této východoafghánské provincii působí.

Azra je odlehlý okres ve vysoké nadmořské výšce, špatně dostupný z centra provincie. Většina obyvatel této oblasti je závislá na zemědělství, živí se hlavně rostlinnou produkcí a pastýřstvím.

„Klimatické podmínky v Azře jsou vhodné pro pěstování ovocných stromů, proto jsme se na základě požadavku místní vlády rozhodli podpořit rozvoj sadařství v téhle lokalitě. Výsadbou moderních odrůd ovocných stromů se totiž zvýší výnosy sadů a více peněz za prodané ovoce zlepší ekonomickou situaci zemědělců v Azře,“ vysvětluje zemědělská inženýrka Zuzana Biniová z civilní části PRT.

Pěstování ovoce a jeho zpracování patřilo vždy mezi tradiční odvětví afghánského zemědělství, které ale utrpělo dlouholetým válečným konfliktem. V posledních třech desetiletích byli často Afghánci kvůli válce nuceni opustit své domovy, a vinou toho došlo k poničení kontinuity zemědělské produkce i k poničení celé zemědělské infrastruktury.

Vedle nedostatku prostředků jsou dodnes velkým problémem afghánského zemědělství i chybějící znalosti. „Konkrétně u pěstitelů je důkazem tohoto nedostatku znalostí využívání zastaralých odrůd ovocných stromů, které poskytují jen malou úrodu. Afghánci navíc často neznají ani postupy ochrany a hnojení rostlin, stromy neprořezávají,“ popisuje Biniová.

V rámci projektu obdrželo celkem 240 azerských rodin stromky na založení sadů, jejich zástupci prošli odborným školením a dostali i základní vybavení k péči o stromy. Kdo se projektu účastní, rozhodla místní šúra společně s úředníky, většinou šlo o nejchudší rodiny v oblasti, kterým projekt pomůže zlepšit ekonomickou situaci.

„V okolí je teď přes dvě stovky nových sadů, včetně toho našeho. Nové stromy by měly nést víc ovoce, uvidíme,“ říká Táza Gul z vesnice Maruf Chel. „Máme v sadu jabloně, meruňky a mandloně. Nebylo to ale tak, že bychom jen dostali stromy a konec. Napřed jsme měli přednášku o vhodném rozvržení sadu, jak by vůbec měl vypadat, jak připravit půdu před výsadbou nebo jak si sami vyrobit hnojivo,“ popisuje školení, kterým zemědělci před distribucí ovocných stromů prošli.

„Dobrá znalost všech aspektů intenzivního sadařství je stěžejní pro úspěch celého projektu,“ vysvětluje Biniová. „Proto budoucí sadaři  Azry prošli i kurzem o správné výsadbě a ošetření mladého stromku. V praktické části školení se naučili, jak připravit sad na přezimování a jaké jsou zásady sklizně a skladování ovoce,“ doplňuje Tázu Gula zemědělská inženýrka z PRT.

Samotné školení i předání sadařského materiálu se realizovalo za dohledu představitelů lógarské pobočky ministerstva zemědělství, protože spolupráce s místní vládou a její zapojování do řešení potřeb komunit je jedním z úkolů PRT.

Český Provinční rekonstrukční týmpůsobí v jihovýchodoafghánské provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 12 odborníků z ministerstva zahraničí, kteří mají na starosti realizaci rozvojových projektů a podporu místní vlády. Vojenskou složku PRT, která kromě zajištění celé mise a bezpečnosti českých civilistů plní ještě další úkoly, tvoří 293 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří podpora bezpečnosti, rozvoj zemědělství, opravy vodohospodářských staveb, budování infrastruktury a podpora školství, zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru 160 projektů, včetně projektů rychlého dopadu.

Autor: Kristýna Greplová, civilní část PRT

.