Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi podpořili v Lógaru účast žen v prezidentských volbách

 

Lógarské ministerstvo pro ženské záležitosti uspořádalo za podpory českého PRT školení o volbách pro místní ženy.

Jednodenní setkání, jehož se zúčastnily desítky žen z celé provincie, se konalo v hlavním městě Lógaru Pol-e Alam. Celou akci finančně podpořil český rekonstrukční tým. 

Cílem bylo hlavně připomenout místním ženám, proč je důležité využít vlastního volebního práva. „Obsah školení spočíval zejména v podrobném vysvětlení volebního práva. Školitelé ženám předvedli vše důležité, včetně celé procedury ve volebním místě,“ říká provinční ministryně pro ženské záležitosti Nadžíba Saíd. 

Prezidentské volby proběhnou v celé zemi 20. srpna 2009. Dle afghánských zákonů má právo volit každý občan starší 18-ti let, který se předem musí zaregistrovat. „Školení bylo rozhodně úspěšné. Svědčí o tom i fakt, že mnoho účastnic vyjádřilo chuť zúčastnit se dalších školení,“ dodává paní Saíd.

Rekonstrukční tým podpořil ženy v Lógaru v minulosti i dalšími projekty. Byla mezi nimi třeba oslava Dne matek či distribuce drobného domácího vybavení pro chudé vdovy. Pravidelně podporujeme také výstavy ženských výrobků a propagujeme ženská práva v médiích.

Podle měřítek OSN je situace afghánských žen druhá nejhorší na světě. Přístup ke vzdělání a zdravotní péči či možnost rozhodovat o rodinném rozpočtu. To vše jsou oblasti, v nichž ženy, včetně těch lógarských, trpí nerovnoprávností. I proto byli v zemi zavedeny pevné kvóty pro zastoupení žen v politice.

.