Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi přebrali odpovědnost za provincii Lógar

 

19. března 2008, Lógar (Afghánistán) - Dnes 19. března 2008 proběhlo slavnostní zahájení činnosti vojenské části českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar na východě Afghánistánu. Čeští vojáci a civilní experti působí na základně Shank nedaleko hlavního města provincie Pole Alam. Slavnostního aktu, který byl spojen se vztyčením české vlajky na základně Shank, se zúčastnili významní představitelé Ministerstva obrany a Ministerstva zahraničních věcí České republiky, guvernér provincie Abdullah Wardak a další představitelé provinční vlády Lógaru.

Náměstek ministryně obrany Martin Barták podotkl: "Chtěli bychom navázat na tradice spolupráce s Afghánistánem ze 70. let, kdy v Afghánistánu působili čeští odborníci. Sám jsem měl v České republice spolužáka z Afghánistánu." Náčelník generálního štábu generálporučík Vlastimil Picek poděkoval americkým vojákům z 82. výsadkové divize za pomoc při budování zázemí pro náš rekonstrukční tým.

" Česká republika přišla do Lógaru s tím, že tady chce být delší dobu," řekl politický ředitel MZV ČR Martin Povejšil, který se zúčastnil ceremonie. "Nechceme být mentory, ale partnery místní vlády," dodal Povejšil. Spolu s ním se předání se zúčastnil také nový velvyslanec v Afghánistánu Jiří Nekvasil a zástupkyně MZV pro Afghánistán Ester Lauferová.

V Lógaru působí od poloviny března také pět českých civilních expertů. Tým připravuje ve spolupráci s regionální vládou projekty, které pomohou rozvoji provincie. Češi navážou na práci amerického PRT, od kterého některé projekty převzali. Jedním z nich je například dívčí škola v okrese Čarch. "Hrubá stavba je téměř hotová, my máme na starosti to, aby odpovídala projektové dokumentaci a byla v souladu s vyhláškou afghánského ministerstva školství," říká stavební inženýr Jiří Šesták. "Byl jsem příjemně překvapen vysokou úrovní práce místních stavebních firem," říká Šesták, který hned po svém příletu stavbu zkontroloval. Spolupráce s Afghánci je pro úspěch PRT klíčová. V nejbližších dnech se čeští experti pustí mimo jiné i do výstavby nové nemocnice v provinčním centru Pole Alam či do budování malých chladíren, které místním lidem umožní uskladnit sklizeň ovoce. Připravují se také projekty v oblasti zdravotnictví či bezpečnosti. V dubnu se tým rozroste o české experty i z dalších oblastí.

.