Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi předali afghánským zemědělcům první z moderních sklepů na uchovávání zeleniny a ovoce.

 

7. srpna; Kolangar, Afghánistán – Český provinční rekonstrukční tým (PRT) slavnostně předal zemědělskému družstvu ve vesnici Kolangar ve východoafghánské provincii Lógar speciální sklep na uchování ovoce a zeleniny. Budova bude sloužit dvěma stovkám zemědělců, kteří jsou členy družstva v Kolangaru.

7. srpna; Kolangar, Afghánistán - Český provinční rekonstrukční tým (PRT) slavnostně předal zemědělskému družstvu ve vesnici Kolangar ve východoafghánské provincii Lógar speciální sklep na uchování ovoce a zeleniny. Budova bude sloužit dvěma stovkám zemědělců, kteří jsou členy družstva v Kolangaru. Součástí stavby jsou také solární panely, které zajišťují energii pro pohon ventilace, osvětlení a dalších zařízení chladírny. Díky lepšímu uskladnění budou moci zemědělci letošní produkci prodat až v době, kdy ceny na místním trhu vzrostou.
"Doteď jsme museli zeleninu prodat hned na podzim, ale se sklepem ji můžeme uchovat až do jara, kdy jsou ceny nejvyšší. Chladírnu bude využívat většina rodin v Kolangaru," říká Wahidullah, který v Kolangaru pracuje jako veterinář. "Sklep budeme využívat především k uskladnění brambor, cibule a jablek," dodává pětačtyřicetiletý farmář, který na své zahradě pěstuje i hroznové víno a melouny.
Sklep v Kolangaru je první z pěti, které provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu staví. Další dva budou dokončeny a předány zemědělským družstvům v Lógaru příští týden. Ve spolupráci s Americkou rozvojovou agenturou (USAID) proběhne také školení pro zástupce všech družstev, jak chladírny správně využívat. "Sklepy bude moci využívat více než 1000 zemědělců z Lógaru," říká zemědělská poradkyně z PRT Iva Šmejkalová. Každý sklep může pojmout více než deset tun ovoce nebo zeleniny.
Český PRT působí v provincii Lógar od poloviny března, tvoří ho osm civilních odborníků a 200 vojáků. Vedle podpory zemědělství patří mezi priority PRT především podpora školství, rekonstrukce tradičních zavlažovacích systémů a podpora dobrého vládnutí a bezpečnosti.

Více informací poskytne:
Karla Štěpánková
Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán
Mobil: + 93 796 532 724
E-mail: czechprt07@gmail.com
www.prtlogar.cz

.