Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi učí afghánské zemědělce, jak dosahovat vyšších zisků

 

Český provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánské provincii Lógar zahájil další ze svých projektů na podporu zemědělství.

26. únor 2009, Pol-e Alam, Afghánistán - Český provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánské provincii Lógar zahájil další ze svých projektů na podporu zemědělství. Série marketingových školení pro lógarské farmáře pomůže místním družstvům pracovat efektivněji a dosahovat vyšších zisků.

V provincii Lógar funguje více než 50 zemědělských družstev. Kooperativy mají řadu výhod – zemědělci například mohou snadněji získat úvěr, společně je pro ně také jednodušší uspět v boji s konkurencí. Ne všechna družstva ale o těchto možnostech vědí a dokáží je efektivně využívat. Týdenní marketingové školení by jim mělo pomoci při prodeji tradičních i nových produktů jak v Afghánistánu, tak do zahraničí. „Zemědělství tady trpí mnoha problémy. Chybí nám dostatek kvalitního osiva, vody na zavlažování, ale i kvalitní vzdělání a schopnost prodat to, co vypěstujeme,“ říká jeden z účastníků školení Hadži Ghulam. „Družstva jsou pro nás výhodná. Ve více lidech budeme vždy silnější a naše produkty se lépe prodají. Toto školení nám pomůže sdílet informace – už teď během prvního dne jsme se dověděli mnoho o tom, jak efektivně družstvo řídit,“ dodává Ghulam.

Školení je určeno pro 225 zemědělců ze všech lógarských družstev, kteří budou následně předávat informace a zkušenosti svým spolupracovníkům. Projekt tak bude mít přínos pro více než 6200 zemědělců v celé provincii. Obsahem budou zejména otázky spojené s řízením družstva, získáváním půjček či se základy účetnictví.

Rozvoj zemědělství patří mezi priority českého PRT. Právě tato oblast je totiž hlavní možností obživy v Lógaru. Hospodářství sice fungují převážně na rodinných vazbách, družstva jsou však stále rozšířenější. Pěstuje se zde například hroznové víno, jablka a pšenice, které většinou směřují do hlavního města Kábulu či na export do Pákistánu a dalších zemí Středního východu.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří devět civilních odborníků, vojenskou složku pak 275 vojáků Armády ČR. Mezi priority PRT patří vedle zemědělství také podpora školství a zdravotnictví, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie.

Filip Moravec, civilní část PRT

.