Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi učí afghánské zemědělce jak lépe sušit ovoce a zeleninu.

 

4. srpna; Pole Alam, Afghánistán - Český provinční rekonstrukční tým (PRT) ve východoafghánské provincii Lógar rozdal dvacet solárních sušáren na ovoce. V neděli 3. srpna uspořádal PRT pro představitele místních zemědělských družstev školení, jak sušárny využívat.

4. srpna; Pole Alam, Afghánistán - Český provinční rekonstrukční tým (PRT) ve východoafghánské provincii Lógar rozdal dvacet solárních sušáren na ovoce. V neděli 3. srpna uspořádal PRT pro představitele místních zemědělských družstev školení, jak sušárny využívat. Téměř 900 zemědělců, kteří jsou v družstvech sdruženi, bude moci díky moderní technologii zpracovat efektivněji už letošní sklizeň meruněk a hroznového vína a za výsledné produkty dostat na místním trhu až trojnásobek ceny.
"Dřív jsem sušil ovoce a zeleninu na zemi, takže bylo hodně špinavé a po čtyřech dnech sušení zaprášené. Kilo takových rozinek jsem nikdy nebyl schopný prodat za víc než za 50 Afghání (asi 16 korun), kvalitní čisté rozinky ale budu moct prodat až za 150 Afghání," říká Sajad Šáh z vesnice Naušar.
Sušení je tradiční, a v současné době jediný používaný, způsob konzervace ovoce v Lógaru. Tradiční způsob sušení ovoce na střechách domů je však z hygienického hlediska nevyhovující. " Výsledný produkt je značně špinavý a v mnoha případech také kontaminovaný plísněmi a různými škůdci," říká zemědělská expertka z českého PRT Iva Šmejkalová.
Členové pěti zemědělských družstev v Lógaru budou mít možnost testovat moderní solární sušárny po dobu jedné sezóny. Jedna sušárna pojme najednou minimálně 20 kilogramů ovoce nebo zeleniny. " Pokud budou místní zemědělci se sušárnami spokojeni, můžeme v příštím roce navázat zakoupením velkokapacitních sušáren, které pojmou až 500 kilogramů ovoce najednou," říká Šmejkalová. Asistence při zpracování zemědělských produktů je jak prioritou českého PRT, tak je obsažena i v takzvaném provinčním rozvojovém plánu, který byl vypracován jednotlivými komunitami v Lógaru.
Český PRT působí v provincii Lógar od poloviny března, tvoří ho osm civilních odborníků a 200 vojáků. Vedle podpory zemědělství patří mezi priority PRT především podpora školství, rekonstrukce tradičních zavlažovacích systémů a podpora dobrého vládnutí a bezpečnosti.

Více informací poskytne:
Karla Štěpánková
Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán
Mobil: + 93 796 532 724
E-mail: czechprt07@gmail.com


.