Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi v Afghánistánu chrání afghánskou policii před vykrvácením

 

Lógar, Afghánistán (21. října 2008) – Český provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar na východě Afghánistánu pomáhá Afghánské národní policii. PRT zahájil distribuci a školení na používání speciálních škrtidel na zastavení krvácení

Lógar, Afghánistán (21. října 2008) - Český provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar na východě Afghánistánu pomáhá Afghánské národní policii. PRT zahájil distribuci a školení na používání speciálních škrtidel na zastavení krvácení, rozjíždí se rekonstrukce policejních stanic či výstavba výcvikového centra pro policii.

Podpora dobrého vládnutí a asistence afghánským složkám při zajišťování stabilního prostředí patří mezi priority českého provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar. V těchto dnech rozdává PRT speciální škrtidla na zastavení krvácení. Předávání škrtidel je vždy spojeno se školením, jak pomůcku používat. V roce 2008 bylo v Afghánistánu od dubna do června zabito 217 policistů a vojáků, 343 jich bylo vážně zraněno. "Z konzultací s velením lógarské policie a se zahraničními policejními instruktory vyplynulo, že velká část úmrtí policistů v Afghánistánu je způsobena právě vykrvácením," říká Libor Stejskal, civilní bezpečnostní expert, který působí v českém PRT.

"Když jsem bojoval proti Rusům, jeden z mých přátel na obrovskou ztrátu krve zemřel," říká bývalý mudžáhid Agha Meer (42), který již šest let pracuje jako policista Afghánské národní policie na kontrolním stanovišti v průsmyku Tera v Lógaru.

Výstavba výcvikového centra pro afghánskou policii patří mezi další projekty českého PRT v Lógaru. "Chceme pomoci afghánské vládě, tak aby byla co nejdříve schopná udržovat bezpečnost sama," říká Libor Stejskal. Podpora zahrnuje také rekonstrukci a zvýšení obranyschopnosti policejních stanic na hlavním silničním tahu z Kábulu, který prochází Lógarem. Lépe vybavená kontrolní stanoviště se stanou bezpečným zázemím pro policisty - ti jsou totiž v provincii Lógar nejčastějším terčem útoků povstalců.

Provinční rekonstrukční tým České republiky působí v Lógaru od poloviny března. Mezi jeho další priority patří snižování chudoby, výstavba a rekonstrukce škol či podpora veřejného zdravotnictví v provincii Lógar.

Více informací poskytne:

Karla Štěpánková ● Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán ● e-mail: czechprt07@gmail.com ● mobil: + 93 796 532 724 ● Internet: www.prtlogar.cz

.