Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi vybrali v Afghánistánu další projekty za 55 miliónů korun: opraví silnice, přehradu a jezy.

 

LÓGAR, Afghánistán (19. srpna) – Český provinční rekonstrukční tým dnes vyhlásil výběrové řízení na čtrnáct rozvojových projektů v předpokládané hodnotě 55 miliónů korun. Na vyhlášení výběrového řízení dorazili zástupci více než padesáti afghánských firem.

LÓGAR, Afghánistán (19. srpna) - Český provinční rekonstrukční tým dnes vyhlásil výběrové řízení na čtrnáct rozvojových projektů v předpokládané hodnotě 55 miliónů korun. Na vyhlášení výběrového řízení dorazili zástupci více než padesáti afghánských firem. Češi opraví třicet kilometrů silnic, které napojí špatně dostupné vesnice na hlavní silnici provincie, přehradu Surchab a několik menších vodních děl.

"Jezy jsme vybrali na základě priorit místní pobočky ministerstva vodního hospodářství a zavlažování a také po konzultacích s provinční rozvojovou radou, která je jediným voleným orgánem v provincii," říká stavební inženýr Petr Kavka. Oprava jezů je obsažena také v rozvojovém plánu provincie Lógar, který vznikl na základě diskusí s jednotlivými komunitami. V provincii Lógar se živí téměř 80 procent obyvatel zemědělstvím. Většina obdělávané půdy je zavlažovaná, proto je efektivní hospodaření s vodou klíčové. Mezi dalšími projekty je také oprava tří silnic, které napojí špatně dostupné vesnice na hlavní tah z Kábulu či stavba několika mostů.

Největším projektem je rekonstrukce přehrady Surchab, dnes jediné funkční nádrže v Lógaru. "Lidé z Lógaru se radují z těchto projektů a jsou připraveni podporovat stavební firmy, které budou v jejich vesnicích stavět," říká Hakim Abdul, předseda Provinční rozvojové rady v Lógaru. Výběru všech projektů předcházely diskuse s provinční radou, s místními komunitami i důkladný průzkum v terénu.

V současné době dokončují Češi stavbu budov dvou poliklinik, sklepů na uchovávání ovoce a zeleniny. Pokračuje výstavba šesti škol a drobných vodních děl. Mezi další projekty patří například dodávka solárních sušáren a balíren na ovoce a zeleninu. Rekonstrukce silnic, mostů, voda a zavlažování, ale také podpora zemědělství, podpora dobrého vládnutí a bezpečnosti a školství patří mezi priority českého týmu v Lógaru. Provinční rekonstrukční tým působí v Lógaru od poloviny března a tvoří ho osm civilních odborníků a 200 vojáků.

Více informací poskytna: Karla Štěpánková ◦ Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán; tel.: + 93 796 532 724 ◦ E-mail: czechprt07@gmail.com; www. prtlogar.cz

.