Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

České PRT rozdává zemědělcům v Lógaru kvalitnější osivo a hnojiva.

 

Češi z provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru zahájili distribuci osiva pšenice a hnojiv

Češi z provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru zahájili distribuci osiva pšenice a hnojiv. Zemědělci z padesáti dvou zemědělských družstev si rozdělí kvalitní osivo pro osetí přibližně 200 hektarů půdy. Osivo obdrží za třetinu jeho původní ceny, tu zaplatí ale až po další sklizni.
Český provinční rekonstrukční tým ve východoafghánské provincii Lógar distribuuje osivo a hnojivo farmářům ze zemědělských družstev. "Vybrali jsme odrůdu vhodnou pro podmínky v Lógaru. Díky kvalitnějšímu osivu a hnojivům mohou mít místní zemědělci příští rok až třikrát větší výnos než měli letos," říká Iva Šmejkalová, která má v PRT na starosti zemědělství.
Na každých deset členů obdrží zemědělské družstvo 50 kilogramů osiva pšenice, 70 kilogramů močoviny a 25 kg hnojiva DAP a rozdělí je mezi své členy. Po příští sklizni vrátí každý z farmářů na účet družstva třetinu hodnoty osiva a hnojiv. "Líbí se mi, že si zemědělci musí osivo koupit. Afghánci si zvykli na to, že jim pořád někdo dává něco zadarmo a to není dobře," říká Najmullah z ministerstva zemědělství, který má na starosti zemědělská družstva v Lógaru.
"Osivo pochází z Afghánistánu a firma, která je sem přivezla, je také afghánská," říká Šmejkalová. Vybrané peníze pak mohou družstva rozdělit mezi své členy, nebo za ně nakoupit například vybavení, které budou používat všichni členové družstva.
V současné době dokončují Češi v Lógaru stavbu budov dvou nemocnic. Pokračuje výstavba šesti škol a drobných vodních děl či oprava jediné funkční přehrady v provincii. Mezi další projekty patří rekonstrukce silnic a mostů, ale také podpora afghánské národní policie. Provinční rekonstrukční tým působí v Lógaru od poloviny března 2008 a tvoří ho osm civilních odborníků a 200 vojáků.

Více informací poskytne: Karla Štěpánková ◦ Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán ◦ e-mail: czechprt07@gmail.com ◦ mobil: + 93 796 532 724 ◦ Internet: www.prtlogar.cz

.