Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

GOPHER, MASCAL a MEDEVAC

 

V pátek 21. března 2008 se v odpoledních hodinách na základně Shank ozval signál GOPHER, kterým se ohlašuje napadení základny.

V pátek 21. března 2008 se v odpoledních hodinách na základně Shank ozval signál GOPHER, kterým se ohlašuje napadení základny. Všichni se okamžitě oblékli do svých ochranných vest a přileb a běželi se schovat do nejbližších úkrytů rozmístěných po základně. V obličejích vojáků se ale zračil naprostý klid. Jednalo se totiž o nácvik nastřelení základny i s reakcí na hromadné zranění - MASCAL.

Raketa ráže 107 mm dopadla v blízkosti B-Hutu č. 27 a na místě zůstalo 6 raněných. Na pokyn operační skupiny na místo zásahu vyrazili vojáci "Sweep teamu", kteří měli za úkol dopravit raněné na obvaziště, kde již čekal připravený tým českých a amerických zdravotníků.

Zranění byla vyhodnocena jako závažná, a tudíž bylo nutné přivolat MEDEVAC - leteckou dopravu raněných do polní nemocnice v Kábulu nebo Bagramu. Každý z pacientů byl vybaven doprovodnou dokumentací o ošetření. Nedůležitější údaje byly zapsány přímo na jeho těle, aby se minimalizovalo prodlení při dalším ošetření v nemocnici. Zdravotníci všechny raněné pečlivě zabalili do ochranných fólií proti úniku tepla. Následovala přeprava na vozících Gater na heliport základny Shank, ze kterého by ranění byli převezeni do polní nemocnice.

Ostatní vojáci mezitím zjišťovali škody způsobené útokem a posílali hlášení nadřízenému velitelství. Cílem těchto nácviku, ukazujících co je potřeba vylepšit nebo změnit, je připravit příslušníky kontingentu na jakékoliv zátěžové situace.

Všichni příslušníci kontingentu jsou v pořádku.

Kapitánka Sabina Introvičová, tisková a informační důstojnice 1. kontingentu AČR v misi ISAF-PRT Logar

.