Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První hedvábnická farma v Lógaru zajistí obživu stovkám rodin

 

(Archivní článek, platnost skončena 27.07.2016 / 13:33.)

Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v afghánském Lógaru dokončil tento týden stavbu farmy pro chov bource morušového ve vesnici Powrak. Kromě toho Češi zorganizovali školení pro stovku místních farmářů, kteří se chovem bource živí a budou farmu využívat pro dodávky vajíček a odkup hedvábných kokonů.

Velká žlutá budova u hlavní silnice na Kábul svítí na dálku novotou. Kolem ní roste sad moruší, jejichž listy jsou výhradní potravou pro malé housenky bource, který se chová na výrobu hedvábí. Stovky moruší dodalo provinčnímu odboru zemědělství centrální ministerstvo, které Lógar vybralo jako jednu z oblastí vhodnou pro produkci hedvábí. Na stavbu farmy, která by pro místní farmáře zajišťovala vajíčka na chov a zpětný odkup kokonů, už ale místní vláda neměla finance.

„Hedvábnictví poskytuje hodně pracovních míst, zároveň je nenáročné na technologie, proto je jedním z oborů vhodných pro rozvoj afghánského zemědělství. Z toho důvodu české PRT reagovala na požadavky místní vlády a loni v létě začalo na pozemku morušového sadu stavět hedvábnickou farmu,“ vysvětluje Lenka Huberová, zemědělská inženýrka českého PRT.

„Farma začne fungovat v březnu. První várku vajíček bource dovezeme z Darulamanu, to je státní hedvábnická farma na předměstí Kábulu, dál už budeme samostatní,“ popisuje Mohammad Rafi z místního odboru zemědělství, který má farmu na starosti. Z vajíček se vylíhnou housenky, ty se zakuklí do kokonu z hedvábného vlákna. Asi dvacet procent kokonů půjde na další chov, z něj pak budou místní farmáři zásobováni vajíčky.

„Necháme si z každé sklizně několik stovek zakulených motýlů. Máme tu pro ně speciální místnost, kde motýlí samičky kladou vajíčka, ty pak skladujeme ve sklepě. Drobní farmáři od nás budou vajíčka odkupovat pro své domácí chovy bource a až se jim housenky zakuklí, prodají hedvábné kokony zpátky farmě. Tady je vyvaříme, zbavíme larev a surové hedvábí odvezeme do Kábulu k dalšímu zpracování,“ vysvětluje chod hedvábnické farmy Rafi.

Několik stovek rodin se v okolí Powraku chovem bource morušového živí už teď. Vajíčka na chov ale musejí shánět až v Kábulu, tam také vozí kokony ke zpracování. Hedvábnická farma postavená českým PRT jim ulehčí život a zvýší zisky, zároveň podpoří produkci hedvábí v celém Lógaru a pomůže provincii ekonomicky.

„Na jedné sklizni kokonů bource farmáři vydělají asi 20 tisíc Afghání, to je zhruba 9 tisíc korun. Kromě stavby farmy jsme ještě pro místní zemědělce zorganizovali několikatýdenní školení, kde se naučili správnou péči o morušovníky, efektivnější metody chovu bource a jak zvýšit počet sklizní hedvábných kokonů až na čtyři ročně,“vysvětluje Lenka Huberová.

Kromě toho ještě český PRT na pozemku farmy v Powraku postavil závlahovou infrastrukturu. Pro chov bource je totiž základním předpokladem dostatek čerstvých listů morušovníků, které musí být po celý rok zavlažovány.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 292 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří podpora bezpečnosti, zemědělství, opravy vodních zdrojů, budování infrastruktury a podpora zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 153 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

.