Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

První rok českého PRT: Školy pro tisíce dětí, nemocnice pro stovky nemocných a bezpečnější provincie pro všechny

 

Český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar (PRT) v těchto dnech vstupuje do druhého roku svého působení. Za uplynulých 12 měsíců se expertům z civilního týmu ve spolupráci s vojenskými kontingenty Armády ČR podařilo dokončit 14 rekonstrukčních projektů.

2. březen 2009, Pol-e Alam, Afghánistán -Český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar (PRT) v těchto dnech vstupuje do druhého roku svého působení. Za uplynulých 12 měsíců se expertům z civilního týmu ve spolupráci s vojenskými kontingenty Armády ČR podařilo dokončit 14 rekonstrukčních projektů.

Většinou jde o rozsáhlé opravy budov škol a nemocnic, ale také o rekonstrukce vodních systémů. Rekonstrukční tým rovněž významně podpořil bezpečnost provincie, když opravil a modernizoval pět policejních kontrolních stanovišť a pro Afghánskou národní policii začal stavět výcvikové centrum. V současnosti PRT realizuje dalších 43 projektů a 15 jich je ve stádiu přípravy.

Po roce rekonstrukčního úsilí se v Lógaru střídá i složení civilní mise. Podle její nové vedoucí Bohumily Ranglové se ale nemění priority, které je v provincii třeba rozvíjet. „Budeme pokračovat hlavně v podpoře školství, zemědělství, dosažitelnosti vodních zdrojů a bezpečnosti,“ říká. Za uplynulé období se ale českému PRT podařilo i navázat úzké vztahy s lógarskou provinční vládou, s jednotlivými ministerstvy, ale i "šúrami", tedy radami jednotlivých komunit. „Vždy chceme, aby se komunity spolupodílely na našich projektech a měly o nich dostatek informací. Lidé pak sami za danou školu či nemocnici cítí větší zodpovědnost. Toto je přitom cesta, kterou se v Afghánistánu vydává stále více rekonstrukčních týmů,“ dodává Bohumila Ranglová.

Kromě prioritních oblastí podporuje PRT v Lógaru také rovnoprávné postavení žen či nezávislost místních médií. Tým tvoří devět civilních expertů z Ministerstva zahraničních věcí a 275 vojáků Armády ČR.

Filip Moravec, civilní část PRT

.