Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Rekonstrukční tým v Lógaru pomáhá farmářům zvyšovat výnosy

 

Češi v afghánské provincii Lógar podporují místní zemědělce řadou projetků. Jedním z nich je i probíhající distribuce osiva a hnojiv, která výrazně pomáhá zvyšovat farmářům zisky.

Distribuce se zaměřuje na skupinu tisícovky nejchudších farmářů z celé provincie. Každý z nich získá pro sebe a pro svoji rodinu 50 kilogramů osiva a odpovídající množství hnojiv.

Hlavním přínosem projektu je zvýšení výnosů z pěstování obilí. Běžně používané odrůdy jsou totiž náchylné vůči nejrůznějším chorobám a navíc často nevyužívají plného potenciálu místní úrodné půdy. K distribuci proto byla pečlivě vybrána odrůda, která v minulosti prokázala nejvyšší možné výnosy.

„Moderní odrůdy pšenice dosahují v místních podmínkách až dvojnásobný výnos, tedy více než 4 tuny na hektar,“ říká Pavel Burian, zemědělský expert z civilní části PRT.„Distribuce kromě vyšších výnosů omezí i závislost provincie na dovozu obilí z okolních provincií a ze zahraničí,“ dodává Burian.

PRT spolupracuje na projektu jak s místními zemědělskými družstvy, tak s lógarskou provinční vládou. „Osiva jsme dostali od Čechů už minulý rok a velmi nám to pomohlo. Tady u nás v Lógaru je sice úrodná půda, ale lidé jsou chudí a nemají peníze, aby si  mohli vše pořídit. Díky tomu, že předává farmářům vše náš úřad, lidé také vidí, že jsme aktivní a obracejí se na nás i s jinými problémy,“ říká Muhammad Issa, šéf provinční pobočky ministerstva zemědělství.

Nedostatek surovin je jedním z největších problémů afghánského zemědělství, které přitom například v Lógaru tvoří hlavní zdroj obživy pro více než 80 procent lidí. Vedle kvalitních osiv chybí farmářům i technologie a hlavně soustavné vzdělání.

I proto je vzdělávání jednou z oblastí zemědělských projektů. V minulosti PRT pořádal například marketingové školení, kurzy včelařství či správného skladování produktů. V současnosti navíc experti PRT připravují stavbu střední zemědělské školy, jež se stane první vzdělávací institucí svého druhu v celé provincii.

.