Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Lógaru vyrostou dvě školy pro více než 400 dívek

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.05.2019.)

Vzdělání v Afghánistánu bylo výrazně postiženo jak sovětskou okupací, tak vládou hnutí Tálibán. Za vlády fundamentalistického hnutí dívky do škol chodit nesměly. V provincii Lógar na východě Afghánistánu staví český PRT dvě dívčí školy.

Vzdělání v Afghánistánu bylo výrazně postiženo jak sovětskou okupací, tak vládou hnutí Tálibán. Za vlády fundamentalistického hnutí dívky do škol chodit nesměly. V provincii Lógar na východě Afghánistánu staví český PRT dvě dívčí školy.

Do poloviny 90. let bylo v Afghánistánu v provozu pouhých 650 škol. Po nástupu náboženských radikálů byla docházka zcela odepřena dívkám, chlapci se učili výhradně v náboženských madrasách. Po pádu Tálibánu v roce 2001 vznikají v zemi každoročně desítky nových škol jak pro chlapce, tak i pro dívky.

Český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar zahájil stavbu dvou dívčích škol v distriktu Chuši. Jedná se o dva z devíti projektů na podporu afghánského školství. V současnosti se děti často musí učit v nevyhovujících podmínkách ve stanech, či v místnostech bez oken a topení. V některých provinciích se proto během celé zimy vůbec neučí a školy zůstávají zavřené.

V distriktu se díky téměř osmimilionové investici bude ve výrazně lepších pomínkách učit více než 400 děvčat. „Každý má právo na vzdělání, muži i ženy. Všechny dívky z mojí rodiny budou do nové školy chodit,“ říká Chair Muhammad z Chuši, který zároveň získal práci na stavbě. 

Pro český PRT je podpora školství jednou z hlavních priorit. V rámci rozvojové strategie se projekty soustředí zejména na opravy stávajících škol, tedy v místech, kde je dostatek učitelů i dětí. „V případě Chuši se zatím jedná spíše o výjimku. S provinční vládou i místní komunitou jsme se však shodly, že dívky, které se musely učit v mešitách či soukromých domech, by měly mít vlastní školu,“ říká stavební inženýr z PRT Michal Navrátil.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří devět civilních odborníků, vojenskou složku pak 275 vojáků Armády ČR. Mezi priority PRT patří vedle podpory školství také zemědělství, opravy vodních zdrojů, zdravotnictví, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie.

.