Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Včelařům v Lógaru bude sloužit nové centrum_

 

Český PRT dokončil v afghánské provincii Lógar další z projektů podpory zemědělství.

V místním včelařském centru se bude v odpovídajících podmínkách vykupovat, zpracovávat a kontrolovat pověstný lógarský med.

Projekt vzniknul na základě žádosti provinční pobočky ministerstva zemědělství. Lógarské včelařské družstvo jej bude využívat i pro výrobu a opravy včelařských rámečku, voskových mezistěn či rozmnožování včelstev.

„Centrum nám pomůže shromáždit a zpracovat včelí produkty. Budou mít vysokou kvalitu a jistě půjdou dobře na odbyt,“ řekl při otevření ředitel provinční pobočky ministerstva zemědělství  Hamayun Omar. Součástí projektu bylo i vybudování nové studny a dodávka generátoru na výrobu elektrické energie.

„Náš projekt je v Afghánistánu poměrně unikátní, v Lógaru, v okolních provinciích ani v Kábulu nic podobného zatím neexistuje,“ říká zemědělská expertka z PRT Zuzana Biniová. V centru by se díky rozsáhlé výrobní hale a kvalitnímu zařízení mělo vyrobit až 50 tun medu ročně.

Díky projektu také vznikne dvacet nových pracovních míst, placených z výdělku družstva. „Máme v plánu uzavřít dohodu s místní mlékárnou. Chceme spolu koordinovat spolupráci a prodávat naše výrobky především v Lógaru a v Kábulu. S odbytem problém nemáme. Afghánci mají med rádi,“ říká Hamayun Omar.

Včelařství je tradiční odvětví afghánského zemědělství, po letech konfliktů však jeho důležitost začala opět růst až nedávno. Český rekonstrukční tým vyškolil již 100 lógarských včelařů, jimž zároveň dodal i základní vybavení. Včelařství bude rovněž jedním z oborů vyučovaných na střední zemědělské škole, kterou PRT v současnosti dokončuje.

Filip Moravec, Jindřich Plescher

.