Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Základna Altimur
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Velitel afghánské armády v Lógaru: Spolupráce s Čechy má dlouhou tradici

 

FOTO: Na základně v Altimuru pokračuje stavba nového velitelství.

Aktivní a fungující bezpečnostní složky budou v budoucím vývoji Afghánistánu hrát důležitou roli. Uvědomuje si to i český rekonstrukční tým – od roku 2008 již dokončil 25 projektů podpory afghánské armády a policie, dalších 7 jich v současnosti realizuje.

Jedním z míst těchto projektů je i základna v Altimuru na jihu provincie. Český PRT zde již postavil novou ošetřovnu a jídelnu. „Pokud jde o novou ošetřovnu, tak ji plně využíváme. Naši lékaři v ní zvládají ošetřovat zejména lehčí zranění vojáků, k nimž dojde třeba při výjezdech mimo základnu po útocích povstalců, nebo třeba i při běžné práci,“ říká Abdul Wakil, velitel prvního kandaku (praporu) afghánské armády.

„Ošetřovna navíc slouží nejen vojákům. Když třeba dojde k autonehodě nebo jiným zraněním, ošetřujeme tady i lidi z blízkého okolí, takže nemusí jezdit až do Pol-e Alam (hlavního města Lógaru), nebo dokonce až do Kábulu,“dodává.

V současnosti na základně Altimur probíhá stavba nového velitelství, díky němuž se plánování operací přesune ze stanů do zděné a vybavené budovy. „Bude tam vše od kanceláří až po ubytování pro velení. Sledujeme, jak stavba probíhá, musím říct, že práce, kterou odvádí stavební společnost najatá rekonstrukčním týmem, je výborná,“ říká Abdul Wakil.

„V Lógaru působím zatím jen krátce. Pracoval jsem v provincii Ghazní, kde je polský rekonstrukční tým, takže trochu rozumím i češtině. Už jsem ale zjistil, že český PRT nám hodně pomohl. Spolupráce mezi námi a Čechy už není jen o několika projektech, je to tradice, která už trvá dlouho, a doufám, že ještě dlouho trvat bude,“ dodává afghánský velitel.

Filip Moravec, civilní část PRT

.