Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Generál McChrystal v Lógaru
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Generál Stanley McChrystal navštívil český rekonstrukční tým

 

(Archivní článek, platnost skončena 17.03.2015 / 09:32.)

Vrchní velitel koaličních jednotek NATO v Afghánistánu se v Lógaru zajímal o činnost českých vojáků a civilních expertů PRT.

Generál Stanley McChrystal, který velí všem koaličním jednotkám v Afghánistánu, navštívil v pátek devátého dubna na základně FOB Shank český Provinční rekonstrukční tým. Je to jeho už několikátá návštěva v Lógaru, poprvé však přijel pouze za Čechy.  McChrystal projevil nevšední zájem o činnost českých civilních expertů, kteří s ochranou Armády České republiky pomáhají v rozvoji jedné z klíčových afghánských provincií.

Generál, kterého předchází pověst askety, všechny překvapil svou otevřeností. Podal si ruce snad s každým, koho na základně viděl - od obyčejných vojínů, přes afghánské policisty až po důstojníky. Se členy civilní části a s vybranými vojáky se vyfotil a každému věnoval pamětní minci. Se stavebním inženýrem Michalem Navrátilem zažertoval, že on sám je také inženýr, ale k ničemu ho tady nepustí.

Stanley McChrystal během své dlouhé vojenské kariéry velel mimo jiné zvláštním jednotkám, které dopadly bývalého iráckého prezidenta Sadáma Husajna či zlikvidovaly teroristu Abú Músu Zarkávího. Loni se stal velitelem koaličních sil  v Afghánistánu a tedy tím, který má zvrátit nepříznivý vývoj v zemi. Jeho strategie počítá například s omezením nadměrného užití palebné síly, které vedlo ke ztrátám životů nevinných civilistů.  Spíše než pouhé zabíjení povstalců z Talibánu je jeho cílem přesvědčit  Afghánce, že je výhodnější podporovat vládu a poskytnout jim před Talibánci ochranu.

V tom mají hrát prim hlavně nově budované afghánské bezpečnostní složky a právě na tomto poli působí i český PRT. Před necelým týdnem nastoupilo na základní šestitýdenní výcvik 56 policejních rekrutů. Cvičí je 15 českých vojenských policistů pod patronací českých příslušníků policejní mise EU EUPOL  a za pomoci bezpečnostního experta civilní části PRT. Rekruti z celé země spí a učí se v budovách, postavených PRT a cvičí na překážkové dráze od PRT. Generál McChrystal ocenil jejich odhodlání, shlédl ukázku práce se samopalem i běh přes náročnou překážkovou dráhu. S každým frekventantem i trenérem se pak osobně pozdravil.

Pak už následoval přesun do vozidel, která vyrážela na obhlídku několika projektů českého PRT: policejního kontrolního stanoviště, mostu a jezu v Tangi Waghjan, asi 40 minut jízdy severně od základny FOB Shank. Bezpečnost  muže, který velí 120 000 vojáků z 26 zemí, byla v tuto chvíli plně v rukou příslušníků Armády České republiky. Oproti běžným zvyklostem nechal na základně ochranku i americká vozidla a jel v ryze české patrole, českými vozidly.  Generál McChrystal českým vojákům zjevně důvěřoval – při obhlídce projektů chodil bez neprůstřelné vesty a helmy a potřásal si rukama s místními obyvateli. Je to součástí jeho snahy o otevřený a přátelský přístup koaličních vojáků k afghánským civilistům, kteří dosud měli příležitost vidět vojáky NATO převážně jen v obrněných vozidlech. Generál McChrystal ovšem uznává, že to není lehké: „chce  to změnu myšlení, vojáci se léta cvičili na úplně jiný typ konfliktu, než je toto.“

Po prohlídce policejního kontrolního stanoviště, které střeží strategickou komunikaci na Kábul, čekala generála McChrystala cesta k blízkému mostu a jezu, které také vybudoval český PRT.  Cestou ho  mezi broděním říčky a  přelézáním zavlažovacích kanálů seznamoval s projekty projektový manažer Jan Pejřil: „McChrystala třeba zajímalo, jak projekty vybíráme, jak zajišťujeme jejich udržitelnost a jak bojujeme s všudypřítomnou korupcí“, říká Pejřil. A pokračuje: „náš přístup, kdy maximálně spolupracujeme s místními obyvateli a lokálními orgány a plníme jejich požadavky místo abychom jim vnucovali naše nápady, se mu zjevně líbil. I díky tomu nestavíme školy, které jsou potom bez studentů a nemocnice, které jsou bez lékařů. I to se bohužel v Afghánistánu někdy stávalo.“

Jaký je ekonomický potenciál oblastí, byla další z otázek, které generála McChrystala zajímaly. „Bohužel, v tuto chvíli není nikdo, kdo by v Lógaru investoval. Pro zahraniční investice tu není bezpečno a Afghánci, kteří peníze jakýmkoliv způsobem získali, je raději ukládají na bezpečná konta v bankách v Dubai a jinde“, vysvětluje Matyáš Zrno. „Nerostné bohatství  zde sice existuje (měděný důl v severním Lógaru), ale potrvá ještě nejméně pět let, než začne být využíváno“. 

Návštěva chlapecké střední školy v Kolangaru byla dalším bodem programu. Generála zajímalo, zda stavíme nové školy nebo raději opravujeme stávající. „V Lógaru dáváme přednost opravě stávajících škol. Když vidíme, že škola opravdu funguje, má učitele, ale děti se nevejdou do tříd a učí se venku, máme jistotu, že investujeme rozumně a do něčeho, co je udržitelné. Stavět zcela novou školu je riziko, i když jeden takový projekt máme: střední zemědělskou a mechanickou školu. To ovšem vychází z požadavků místní vlády a s provinční a centrální vládou celý projekt půl roku důkladně připravujeme, vysvětluje Jan Pejřil.

Dalším tématem byla koordinace mezi jednotlivými složkami koaličních sil, které v Lógaru působí. Generála potěšila úzká spolupráce s americkou armádou, která má v provincii okolo tří tisíc mužů i s americkými rozvojovými agenturami. Ne vždy je tomu tak. „I v Lógaru je někdy těžké koordinovat práci nebo alespoň být informován o všem, co se děje. Díky nové americké strategii je zde nyní spousta nejrůznějších rozvojových programů. Ale snažíme se mít přehled a být v kontaktu s našimi americkými partnery“, říká Matyáš Zrno.

Generála potěšilo, že v českém PRT chápou obě dimenze dnešního Afghánistánu – tedy jak rozvojovou , tak bezpečnostní. „Bez rozvoje není bezpečnost, bez bezpečnosti není rozvoje“, zní ostatně takřka heslo našeho PRT, které i vyjadřuje úkol obou jeho částí, tedy vojenské (bezpečnost) a civilní (rozvoj).  Velitel českých vojáků v Lógaru, plukovník Honzák, k tomu poznamenává:  „Myslím, že zejména při kontrole projektů jsme jej přesvědčili o výborné spolupráci civilní a vojenské části PRT. Pozornost, jakou se nám velitel ISAF věnoval, je pro nás rozhodně velkou poctou, stejně jako fakt, že cílem jeho návštěvy byl jen a jen český PRT.

A proč se vlastně jeden z nejdůležitějších lidí na planetě rozhodl strávit půlden v českém PRT? Odpověď je jednoduchá: „tohle je opravdu důležitá provincie a opravdu se mi líbí, jak děláte svoji práci“, uvedl Mc Chrystal.

Matyáš Zrno

Vedoucí civilní části PRT

.