Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi dokončili v afghánském Lógaru tři školy pro tisícovku dívek

 

Zpráva o stavbách dívčích škol v Lógaru na serveru idnes.cz

Český provinční rekonstrukční tým dokončil v afghánské provincii Lógar stavbu tří dívčích škol pro více než tisícovku žákyň. Dosud se musely dívky učit v improvizovaných učebnách ve stanech nebo v místnostech bez oken a topení.

Dvě školní budovy pro přibližně 650 dívek vyrostly ve vesnicích Hasani Basri a Kudža Laghai v distriktu Chuši.

Dívky se zde doposud učily v improvizovaných prostorách v několika okolních vesnicích. Osmimilionová investice je dosud největší v oblasti.

Třetí školu český rekonstrukční tým dokončil a předal provinčnímu ministerstvu školství na severu Lógaru, ve vesnici Maghul Chail.

Budovu rozšířil o novou osmitřídku, v níž se v rámci tradičního afghánského systému směn bude učit více než 400 žákyň. O několik set metrů dále pak díky českému týmu vznikla nová škola pro chlapce.

Podle Filipa Moravce z civilní části rekonstrukčního týmu, je podpora školství jednou z hlavních priorit. V rámci rozvojové strategie se projekty soustředí zejména na opravy stávajících škol, tedy v místech, kde je dostatek učitelů i dětí.

"V případě Chuši se zatím jedná spíše o výjimku. S provinční vládou i místní komunitou se však shodujeme, že dívky, které se musely učit v mešitách či soukromých domech, by měly mít vlastní školu," uvedl stavební inženýr Michal Navrátil, který se na projektu podílel.

Češi v Lógaru doposud postavili, opravili nebo rozšířili už devět škol a na dalších třech pracují. Po dokončení všech těchto projektů by měly školy sloužit pro více jak 11 tisíc dětí.

Díky českým projektům se v následujících měsících zvýší kapacita dalších dvou škol celkem o 32 nových tříd. Zatímco jedna z nich se nachází přímo v centru provincie, rekonstrukce druhé bude probíhat ve vysokohorských podmínkách odlehlého distriktu Azra na východě Lógaru.

Vzdělání v Afghánistánu bylo výrazně postiženo jak sovětskou okupací, tak vládou svrženého hnutí Taliban. Do poloviny devadesátých let bylo v celé zemi v provozu pouhých 650 škol. Po nástupu náboženských radikálů byla docházka zcela odepřena dívkám a chlapci se učili výhradně v náboženských institutech.

Článek vyšel na serveru idnes.cz

.