Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi učí Afghánce, jak chovat včely a postavit správný včelín

 

Zpráva o včelařském školení na zpravodajském serveru idnes.cz

Jak pomáhat válkou zničené zemi? Třeba i školením, jak má vypadat správný včelín. Český provinční rekonstrukční tým (PRT) začal v afghánské provincii Lógar školit místní včelaře, jak zvýšit a zkvalitnit jejich produkci.

Včelařství je v Lógaru tradičním odvětvím zemědělství. Kvůli vleklým válečným konfliktům však jeho význam upadl. Školení, kterého se účastní 75 členů místního včelařského družstva, by mělo zlepšit jejich kvalifikaci a konkurenceschopnost.

"Včelařství nevyžaduje vysoké náklady, ale při správné aplikaci dokáže výrazným způsobem zvýšit životní úroveň chovatelů," uvedl Pavel Burian, který má projekty v této oblasti na starosti.

Včelaři se v kurzu seznámí s různými včelařskými procedurami a obdrží základní vybavení včetně ochranného obleku a úlu.

"Toto školení je pro nás velmi důležité. Včelařství se v Lógaru bude dařit, ale lidé musí znovu získat důvěru, že se jim tato práce vyplatí," říká Ahmad Naiazi z provinčního ministerstva zemědělství.

Školení je jen jedním z mnoha českých zemědělských projektů v  Lógaru. Český tým, který v oblasti působí od loňského jara, farmáře podporuje například stavbou nových sběrných center na mléko, distribucemi kvalitních osiv, stavbou skladů na ovoce a zeleninu nebo dodávkou chemikálií na ochranu rostlin.

Článek vyšel na zpravodajském serveru idnes.cz

.