Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi v Afghánistánu za 55 milionů korun opraví silnice a přehradu

 

Zpravodajství ČTK / 19.8. 2008 / Český provinční rekonstrukční tým v afghánském Lógaru dnes vyhlásil výběrové řízení na rozvojové projekty v hodnotě 55 milionů korun. Největší zakázkou bude oprava přehrady Surchab.

Kábul/Praha 19. srpna (ČTK) - V současné době Češi dokončují výstavbu dvou poliklinik, skladovacích sklepů na plodiny, staví šest škol a pracují na menších vodních projektech. ČTK o tom dnes informovala Karla Štěpánková z českého ministerstva zahraničí.

Kromě přehrady Surchab, která je v současné době jedinou funkční nádrží na území provincie Lógar, opraví Češi 30 kilometrů silnic a několik jezů. Nové komunikace napojí špatně dostupné vesnice na hlavní tah do Kábulu. Vznikne i několik nových mostů.

"Lidé z Lógaru mají z projektů radost a jsou připraveni podporovat stavební firmy, které budou v jejich vesnicích stavět," řekl Hakim Abdul, předseda Provinční rozvojové rady v Lógaru.

V provincii se živí zemědělstvím téměř 80 procent obyvatel, proto je rekonstrukce vodních děl podle stavebního inženýra Petra Kavky hlavním cílem místní pobočky afghánského ministerstva vodního hospodářství a zavlažování. Efektivní hospodaření s vodou je pro oblast klíčové.

Jeden z pěti sklepů na uchovávání ovoce a zeleniny předala česká mise místním do užívání 8. srpna. Další sklepy, ve kterých mohou farmáři skladovat sklizeň, dokud její cena na trhu nevzroste, se blíží dokončení. Zemědělci v každém z nich najdou místo pro deset tun úrody.

Provinční rekonstrukční tým působí v Lógaru od poloviny března a tvoří ho osm civilních odborníků a 200 vojáků. Mezi jeho priority patří rekonstrukce dopravních cest, podpora zemědělství, místních úřadů, bezpečnosti a školství. Minulou středu činnost českého týmu ocenil vyznamenáním velitel bojového uskupení Currahee plukovník John Johnson.

zpt sd

.