Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi v Lógaru tančí mezi raketami

 

(Archivní článek, platnost skončena 16.10.2020.)

Hospodářské noviny | 23.9.2008 | rubrika: ČESKO | strana: 3 | autor: Tereza Nosálková, Petr Weikert * Rekonstrukčnímu týmu v Afghánistánu přibývají zranění * Do provincie míří další obrněná technika

Ještě v červnu mluvil šéf civilních odborníků Provinčního rekonstrukčního týmu Václav Pecha nadšeně o lekcích společenských tanců, díky nimž se daří stmelovat tým na základně Shank v afghánské provincii Lógar. Dnes se už v Lógaru prý tolik netancuje.
Na vině ale prý není pokleslá nálada na základně ostřelované islamistickými radikály a zmítané prachovými bouřemi. Naopak, podle Pechy mají experti plné ruce práce s dobře rozběhlými projekty na obnovu válkami zraněného Afghánistánu. Teď zrovna dokončili projekt solární sušičky na ovoce.
Když v březnu odjížděla skupina osmi českých odborníků společně se stovkovým vojenským doprovodem do Lógaru, dali si motto: Splnit svůj úkol a vrátit se všichni zpět domů.
Jenže v dubnu zahynul jeden z českých vojáků při výjezdu mezi místní. Další vojáci utrpěli vážná zranění. Naposledy včera v noci dohnaly teroristické rakety tři české vojáky na základně, kde sídlí český tým.
»Tyto útoky jsou poměrně běžné a dají se předvídat. Když je někdo raněn, je to bohužel smůla. Šance, že se útočníci trefí, je totiž malá,« tvrdí bezpečnostní ředitelka ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová. Prý podobným útokům základna čelí asi třikrát do měsíce.
Český voják přišel v dubnu o život, když řídil auto, které na lógarské cestě najelo na minu.
»Zatím se naštěstí nestalo, že bychom museli zastavit kvůli nastražené mině, nebo kvůli ostřelovačům. Může se stát, že dostaneme nějakou zprávu: tudy nejezděte, pak se tomu samozřejmě vyhneme,« popisuje své zkušenosti Pecha.
Podle něj ani útoky na základnu nijak jejich práci neochromily, stále vyjíždějí kontrolovat, jak fungují jejich projekty, setkávají se s místními představiteli a čeští vojáci dál jezdí cvičit zdejší policisty.
Nicméně, ministerstvo zahraničí připouští, že bezpečnostní situace se v provincii zhoršuje. A premiér Topolánek včera po zasedání vlády prohlásil, že chce urychlit přísun nové techniky českým vojákům v Lógaru. Třicítka moderních lehkých obrněných vozidel by měla dorazit za měsíc. Ministerstvo obrany ale uvádí jiný termín, a to konec listopadu. »Na pořízení kolových obrněných transportérů ještě není uzavřena smlouva. Cena za jejich nákup je zhruba miliarda korun,« uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
Každodenní život na základně ale podle Pechy zatím výrazně omezený není. Čeští experti mají k dispozici internet, knihovnu, posilovnu i možnost koukat na video. Pokud zrovna není poplach, kdy se všichni musí rozběhnout do speciálních nadzemních bunkrů, mohou si také na základně zaběhat.
»Většinou ale pracujeme - šest dní v týdnu a až osmnáct hodin denně,« tvrdí Pecha. Čeští experti bydlí všichni v jednom z vojenských baráků. »Nežijeme spartánsky, nejhorší je provizorium. Každý má své soukromí,« dodává civilní šéf.
Provincie Lógar je jedna z nejmenších v Afghánistánu, rozlohou ji lze přirovnat k Pardubickému kraji. Přes relativní ekonomickou zaostalost patří provincie mezi poměrně bohaté části Afghánistánu.

Foto popis| NEBEZPEČNÉ MÍSTO. V afghánském Lógaru zemřel letos jeden český voják a v noci na včerejšek tu utrpěli tři vojáci zranění, když jejich základnu ostřelovali raketami neznámí útočníci.
Foto autor| FOTO: ČTK

.