Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi vyhlásili bídě v Afghánistánu křížalovou válku

 

iDnes / 5.8.2008 / Český rekonstrukční tým v afghánském Lógaru rozdal místním zemědělcům dvacet solárních sušiček na ovoce a zeleninu.

Český rekonstrukční tým v afghánském Lógaru rozdal místním zemědělcům dvacet solárních sušiček na ovoce a zeleninu. Díky nim budou moci afghánští farmáři prodávat své produkty dráž a vydělat více peněz. Český rekonstrukční tým navíc afghánské farmáře učí, jak sušičky správně používat. Stovky zemědělců sdružených v místních zemědělských družstvech budou moci díky moderní technologii zpracovat efektivněji už letošní sklizeň meruněk a hroznového vína.

Za výsledné produkty pak mohou farmáři dostat na místním trhu až trojnásobek běžné ceny. "Dřív jsem sušil ovoce a zeleninu na zemi, takže bylo hodně špinavé a po čtyřech dnech sušení zaprášené. Kilo takových rozinek jsem nikdy nebyl schopný prodat za víc než za 50 Afghání (asi 16 korun), kvalitní čisté rozinky ale budu moct prodat až za 150 Afghání," říká Sajad Šáh z vesnice Naušar.

Podle zemědělské specialistky Ivy Šmejkalové z českého rekonstrukčního týmu je sušení v současné době jediný používaný způsob konzervace ovoce v Lógaru. Tradiční způsob sušení ovoce na střechách domů je však z hygienického hlediska nevyhovující. Konečné produkty jsou špinavé a mnohdy zasažené plísněmi a škůdci.

Afghánští farmáři budou moci testovat solární sušičky celou sezonu. Jedna sušička pojme zhruba 20 kilogramů ovoce nebo zeleniny. Pokud budou místní zemědělci spokojeni, chce český rekonstrukční tým příští rok nakoupit velkokapacitní sušárny, které pojmou až půl tuny ovoce. V afghánské provincii Lógar působí na americké základně Shank český provinční rekonstrukční tým složený ze 190 vojáků a desítky civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Jde o historickou misi, Češi mají poprvé na starost obnovu a rozvoj celé provincie. Armáda tento týden začala s plánovaným střídáním kontingentu.

.