Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

„Místní lidé nás docela znají“

 

Lidové noviny | 3.10.2008 | rubrika: Svět | strana: 8 | autor: TEREZA ŠUPOVÁ Nyní máme v plánu opravu silnic a mostů, říká Igor Klimeš, projektový manažer provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu.

* LN Na jakých projektech nyní pracujete?

Od Američanů jsme převzali zhruba desítku projektů, byla mezi nimi jedna škola, dvě nemocnice, oprava tělesa přehradní hráze, několik podzemních chladíren na ovoce či výcvik včelařů. Z českých projektů je v současné době již v plném proudu oprava šesti škol a dvou menších vodních děl. Chystáme ale už i další stavební projekty - opravu nějakých pozemních komunikací či mostů.

* LN Co teď Afghánci nejvíce potřebují?

Nejvíce potřebují bezpečnost. To je ale úkol na dlouhá léta dopředu a je to něco, co se nedá vyřešit mávnutím kouzelného proutku. Je potřeba poskytnout těm lidem dostatek pracovních příležitostí, aby pro ně připojení se k hnutí Taliban, které své členy platí, nebylo motivací. Také je důležitý výcvik afghánské armády a policie.

* LN Na konkrétní stavby si najímáte místní firmy?

Přesně tak, všechny stavby jdou vždycky přes místní partnery, což má dva důvody. Jednak je Afghánistán místem poměrně častých třenic mezi jednotlivými kmeny, to znamená, že je vždycky dobré pracovat s místním partnerem, který je v té oblasti dobře zavedený. Samozřejmě to není při tom výběru jediné kritérium, máme i zcela objektivní kritéria ekonomická a technická. Druhá věc je, že rozvojová pomoc by měla kromě toho, že za ní zůstanou konkrétní výsledky, také malinko poskytovat finance do té společnosti právě tím, že když najmeme místní firmu, tak zaměstná místní lidi a dá to ekonomice nějakou malou injekci.

* LN Jak vás Afghánci přijali?

Československo docela znají. Spousta z nich k Čechům cítí svým způsobem sympatie, protože hodně z nich ví, že Československo bylo také okupováno sovětskými vojsky. A je to jeden z důvodů, proč se k nám někteří lidé chovají hezky, vždycky zmíní tu společnou historii. Samozřejmě, že to je hodně rozdílné z vesnice na vesnici, jsou oblasti, kde té komunitě ani nevadí, když jim tam přijedete v koloně ozbrojených vozů, protože vědí, že auta s tou českou vlaječkou tam nejedou proto, aby byl někdo zatýkán nebo zabíjen, ale jsou tam proto, aby přivezla nějakou pomoc. Ale samozřejmě že jsou komunity, které mají k prezenci mezinárodních jednotek veliké výhrady, a tam to přijetí leckdy tak vřelé není.

* LN Kolik peněz česká vláda na projekty vyčlenila?

Roční schválený rozpočet je 80 milionů, ten se asi letos nepovede utratit. Je to kvůli tomu, že tým je v provincii nový, měl spoustu jiných úkolů a není úplně lehké se v té situaci zorientovat. Takže to nepovažuji za neúspěch. Na příští rok se počítá také s 80 miliony korun.

.