Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na jihu Afghánistánu je prý zapotřebí dalších 10.000 vojáků

 

(Archivní článek, platnost skončena 23.06.2020.)

Canberra 5. června (ČTK) - Na jihu Afghánistánu je zapotřebí dalších 10.000 vojáků, aby potlačili povstání radikálního hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida. Evropští spojenci z NATO ale nemají chuť vyslat další posily. Prohlásil to dnes australský ministr obrany Joel Fitzgibbon.

Canberra 5. června (ČTK) - Na jihu Afghánistánu je zapotřebí dalších 10.000 vojáků, aby potlačili povstání radikálního hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida. Evropští spojenci z NATO ale nemají chuť vyslat další posily. Prohlásil to dnes australský ministr obrany Joel Fitzgibbon.

"Přinejmenším 10.000 (dalších vojáků) představuje kritické množství, které potřebujeme k zamýšleným operacím na vojenské frontě," řekl Fitzgibbon v rozhovoru pro agenturu AP. Dodal, že v posledních měsících o tom hovořil s představiteli mnoha evropských zemí, avšak nedělá si valné naděje, že by brzy nějaké posily dorazily. "Je to mrzuté, protože pokud (posily) nedorazí, pokrok bude příliš pomalý," postěžoval si.

V Afghánistánu je nyní nasazeno na 51.000 západních vojáků ze 40 států, z toho 33.000 Američanů. Fitzgibbon doufá, že do Afghánistánu by mohly zamířit americké posily z jednotek stahovaných z Iráku. Se svým americkým protějškem Robertem Gatesem se minulý týden v Singapuru shodl, že situace v Afghánistánu vyžaduje podstatné posílení nasazených jednotek.

Australský příspěvek v podobě tisícovky vojáků, což je desátý nejsilnější kontingent, považuje za spravedlivý díl společného úsilí. Evropská neochota nasadit do boje další vojáky ho zklamala. "Z mého hlediska je zklamáním, že sdílení břemene není rozděleno rovnoměrněji," řekl. Nechtěl však jmenovat konkrétní státy, protože by to bylo kontraproduktivní.

O den dříve velitel australských ozbrojených sil Angus Houston prohlásil, že tažení v Afghánistánu potrvá "přinejmenším dalších deset let". Podle Fitzgibbona by se tento čas mohl vysláním dalších posil zkrátit. "Věřím, že vojenské úsilí potrvá mnohem kratší dobu, než deset let. Není to ale zaručeno," řekl.

Na nedostatek sil si postěžoval také odcházející velitel mezinárodních sil v Afghánistánu, americký generál Dan McNeill. Při úterním předání velitelské funkce dalšímu americkému generálovi, Davidu McKiernanovi, McNeill odhadl, že pro skutečně účinný boj proti povstalcům by bylo v zemi potřeba na 400.000 vojáků.

Poslední dva roky jsou v Afghánistánu nejkrvavějším obdobím od svržení režimu Talibanu v roce 2001. Od počátku roku 2006 zde zahynulo přibližně 13.000 lidí, převážně civilistů a radikálů. V letošním roce si násilnosti vyžádaly na 1500 životů. Mezi oběťmi jsou i tři čeští vojáci.

Česká armáda letos posílila svoji přítomnost v Afghánistánu. V provincii Lógar funguje český provinční rekonstrukční tým, v němž je asi 200 českých vojáků. Češi působí také v asi stočlenné polní nemocnici v Kábulu. V provincii Hílmand operují speciální síly vojenské policie. Přibližně šedesátičlenná jednotka by měla od začátku července pomáhat nizozemskému provinčnímu rekonstrukčnímu týmu v provincii Uruzgán. Připravuje se také vyslání elitní prostějovské bojové jednotky.

Datum: 5. června 2008
Zdroj: ČTK
Titul: Zpravodajství ČTK
Autor: MSK

.