Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Negramotnost je vysoká, ženy nemají informace

 

Rozhovor s vedoucí civilního PRT Bohumilou Ranglovou (Lidové noviny, 15. 8. 2009)

Díky Čechům se mohly afghánské ženy zúčastnit školení o volbách. „Cílem bylo vysvětlit jim důležitost účasti,“ uvedla Bohumila Ranglová, vedoucí civilní části českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru.

* LN Český tým se nedávno podílel na školení o volbách pro afghánské ženy. Co bylo jeho cílem?

Školeno bylo přes 400 žen, které byly vybrány provinčním ministerstvem pro ženské záležitosti. Cílem bylo seznámit ženy nejen s volebním právem, ale také podpořit jejich účast ve volbách a vysvětlit jim důležitost jejich účasti.

* LN Proč je vůbec potřeba školit afghánské ženy o volbách, samy by k nim nešly? Ze strachu?

Negramotnost v afghánské společnosti je vysoká, a to zejména u žen, které se nedozvědí z plakátů či z novin nutné informace. Nedostatečná informovanost, neznalost a obavy o bezpečnost v den voleb jsou faktory, které negativně ovlivňují volební účast.

* LN Jak konkrétně Češi toto školení podpořili?

Provinční rekonstrukční tým celý projekt financoval. Školení bylo organizováno místní neziskovou organizací, proces školení kontroloval a dokumentoval náš afghánský spolupracovník.

* LN Na jakých projektech teď český tým pracuje? Co se mu již podařilo?

Nejvíce projektů realizujeme v oblasti školství, podpory zemědělství, které je hlavním zdrojem obživy pro obyvatele provincie, a obnovy zavlažovacích systémů. Je zde velký nedostatek nejen pitné vody, ale i užitkové vody k zavlažování a špatné hospodaření s vodou patří mezi nejnaléhavější problémy současného Afghánistánu. Celkově bylo uskutečněno již více než čtyřicet projektů. Dokončují se například opravy devíti mostů a knihovna provinčního ministerstva zemědělství byla vybavena 250 publikacemi.

* LN Co lidem v Afghánistánu nejvíce chybí? Kromě zlepšení bezpečnostní situace...

Myslím, že je to takzvané dobré vládnutí, to znamená funkční státní správa, nezatížená korupcí, a funkční soudní systém. Problémem je také nedostatečná infrastruktura, která ztěžuje mimo jiné přístup ke vzdělání, zdravotní péči či rozvoj obchodu.

Tereza Šupová
.