Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šéfka týmu: V Lógaru chodí ženy většinou v burkách

 

(Archivní článek, platnost skončena 30.08.2020.)

Rozhovor s Bohumilou Ranglovou na serveru naseadresa.cz (19. 8. 2009)

O situaci žen v Afghánistánu ví své absolventka oborů Arabistika a Dějiny a kultura islámských zemí na Univerzitě Karlově v Praze Bohumila Ranglová. V různých funkcích pracovala hned v několika arabských zemích a nyní šéfuje civilní části tzv. Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru.

Pokolikáté půjdou afghánské ženy k celostátním volbám?

Pokud vím, tak potřetí. Ženy volily v prezidentských volbách v roce 2004 i v parlamentních volbách v roce 2005. Pro ženy je dokonce podle zákona rezervována čtvrtina křesel v parlamentu, tedy celkem osmašedesát mandátů.

Budete v Lógaru dohlížet na průběh voleb?

Na volby v Afghánistánu dohlížejí zejména pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Evropské komise. Podíl sil ISAF včetně Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru spočívá zejména v zajišťování bezpečnosti v okolí volebních míst tak, aby se nestaly případnými terči útoků protivládních skupin.

Jaká mají specifika volby v Afghánistánu?

Volby probíhají prakticky stejně jako u nás, rozdíly jsou minimální. Například každý volič – musí být starší osmnácti let – se musí zaregistrovat předem, dostane voličskou kartu a s tou se dostaví do volebního místa. Protože neexistuje systém volebních okrsků, každý může volit dle svých možností, ale jen na území vlastní provincie. Když volič odevzdá svůj hlas, musí si obarvit prst neomyvatelným inkoustem, aby nemohl volit znovu jinde. Volební prostory, kde se čeká ve frontě a kde se hlasuje, jsou oddělené pro muže a ženy.

Související: Nejistotu Afghánek z voleb pomáhají překonávat i Češi


Jak vypadá současná situace žen v Afghánistánu?

Afghánské ženy jsou podle Organizace spojených národů v různých oblastech, například v přístupu ke vzdělání či zdravotnictví, předposlední na světě. Asi osmdesát procent zdejších mužů si myslí, že by jejich manželky neměly chodit k volbám. Proto je v zájmu mnoha organizací, které tady působí, osvěta za účelem zrovnoprávnění žen. Je to ale běh na dlouhou trať.

Máte nějaké instrukce ohledně chování k afghánským ženám?

Přístup k ženám je asi to nejcitlivější, na co si Evropan musí v Afghánistánu dávat pozor. Běžné chování k ženám, které známe, je zde třeba úplně zapomenout. Jakékoliv fyzické kontakty, jako je podání ruky při pozdravu, i třeba dlouhé pohledy na ženy jsou pro muže z misí v podstatě nemyslitelné. My ženy máme situaci o poznání jednodušší. Speciální instrukce ale neexistují. Jednáme podle místních tradic a kultury, což se týká i oblečení, které nosíme.

Chodí afghánské ženy stále zahaleny v burkách?

Tady v Lógaru v naprosté většině ano. Například v Kábulu často nosí pouze hidžáb, tedy šátek přes vlasy.

Jak žijí ženy přímo v Lógaru a kolik je tam vdov?

Postavení zdejších žen se proti ostatním provinciím příliš neliší. Faktem ale zůstává, že Paštúni, kteří jsou v Lógaru naprosto většinovým etnikem, mají tradičně konzervativnější přístup téměř ke všemu, včetně náboženství a žen. Kolik je v provincii přesně vdov, nevíme. Námi pořádané oslavy Dne žen pro chudé vdovy, se však zúčastnily stovky žen.

Jan Rychetský

.