Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Tálibán vyhrožuje i řadovým Afgháncům

 

Hospodářské noviny / 21.8. 2008 / Lucie Beranová / Rozhovor s VÁCLAVEM PECHOU, šéfem české mise.

Útoky radikálů, spojených s AlKáidou, postihují řadové Afghánce stejně tak jako cizince, popisuje Václav Pecha, vedoucí civilní části české rekonstrukční mise v afghánském Lógaru.

* HN: Vládne teď i v Afghánistánu názor, že Západ »prohrává« v boji proti Al-Káidě a Tálibánu?

S tím se nedá jednoznačně souhlasit... Dva útoky, ač velmi tragické, nemohou být měřítkem k posuzování bezpečnostní situace v celém Afghánistánu. To je zjednodušený pohled. Že se situace na jaře a v létě zhorší, se všeobecně očekávalo, ale neznamená to rozhodně, že »Západ v Afghánistánu prohrává«. Každý den se daří realizovat rozvojové projekty, které nakonec povedou ke stabilizaci situace.

* HN: Mají běžní Afghánci z Al-Káidy a Tálibánu také strach, nebo je podporují v boji proti cizincům?

Afghánci, se kterými se stýkáme - lidé z ministerstev, stavební firmy i obyčejní lidé - s útoky nesouhlasí. Naopak, často sami čelí vyhrožování ze strany Tálibánu i jiných ozbrojených skupin. Mnoho z nich má ale odvahu se takovým tlakům postavit. Zástupce ministerstva školství v Lógaru například ostře vystoupil proti útokům na dívčí školy.

* HN: Je teď pro český tým složité pohybovat se po Afghánistánu?

Ven vyjíždíme vždy za doprovodu vojáků české armády a ve vojenských autech. Mimo základnu nosíme neprůstřelné vesty a helmy.

* HN: V provincii Lógar, kde český tým působí, minulý týden radikálové zabili tři zahraniční humanitární pracovnice. Neuvažují teď agentury o stažení ze země?

Mezinárodní záchranný výbor, k němuž patřily tři zavražděné pracovnice, zatím pozastavil svou činnost v Afghánistánu. Český tým se z Lógaru rozhodně neplánuje stahovat.

.