Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uzavření PRT Logar
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Společné tiskové prohlášení MZV a MO ČR: Po pěti letech končí práce rekonstrukčního týmu v Lógaru

 

(Archivní článek, platnost skončena 02.02.2014.)

Český Provinční rekonstrukční tým (PRT) Lógar oficiálně ukončil rozvojové a rekonstrukční aktivity ve východoafghánské provincii Lógar. Po pěti letech se tak uzavřela společná mise Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva obrany České republiky.

Oficiálního uzavření na vojenské základně Shank se zúčastnili čeští civilní experti a vojáci, ale také afghánští a koaliční partneři, s nimiž PRT spolupracoval.

Český tým od roku 2008 realizoval celkem 248 projektů (141 velkých rekonstrukčních a 107 menších projektů rychlého dopadu), prioritně v oblastech bezpečnosti, podpory vládní infrastruktury, zemědělství, vodního hospodářství a médií. Kromě toho se však věnoval řadě aktivit i ve školství, zdravotnictví či místní infrastruktuře. Nedílnou součástí činnosti PRT byla i podpora afghánské policie a armády. Z bezpečnostních či jiných důvodů se nepodařilo dokončit pouze 3 projekty.

Největším a nejvýznamnějším projektem PRT je stavba střední zemědělské školy, která se stala první odborně zaměřenou školou v provincii. Vzhledem k tomu, že zemědělství je v Lógaru nejrozšířenější zdroj obživy, může tato instituce s kapacitou 500 studentů významně přispět k hospodářskému růstu regionu.

Kromě rekonstrukcí a staveb čeští experti realizovali celou řadu školení pro místní zemědělce, veterináře, úředníky či novináře. Vojenská část PRT intenzívním výcvikem významně přispěla k zvýšení úrovně místní armády a policie.

„Náš tým byl zásadní pro hospodářský i společenský rozvoj provincie. Výsledky nejsou vidět jen na nových a opravených školách, ale také na rostoucí vzdělanosti či lépe fungující státní správě,“říká první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider.

Uzavření aktivit PRT souvisí s procesem předávání zodpovědnosti za správu země do rukou afghánských úřadů. Český tým není výjimkou, podobný proces ukončování činnosti probíhá i v okolních provinciích.

„Musím říci, že z jednání s představiteli NATO a ISAF mám velmi dobrý pocit. Máme být na co hrdí. Dosavadní práce jak civilní, tak vojenské části PRT byla zhodnocena velmi kladně. To, co je pro mne nejdůležitější, je, že naše pětileté úsilí rozhodně nebylo zbytečné,“řekl první náměstek MO Vlastimil Picek.

Česká republika bude v následujících letech přispívat mezinárodnímu úsilí především rozvojovou spoluprací a podporou bezpečnostních složek.

Český Provinční rekonstrukční tým působil v provincii Lógar od března 2008 jako součást mezinárodní mise NATO ISAF (International Security Assistance Force). V PRT se za pět let jeho existence vystřídalo 39 civilních expertů a téměř tři tisíce příslušníků Armády České republiky.

.