Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Afghánská policie a armáda obrazem

 

FOTOGALERIE: Český rekonstrukční tým pomáhá lógarským vojákům a policistům řadou projektů.

Bez bezpečnosti není rozvoj a bez rozvoje není bezpečnost. Tak zní známé pořekadlo, skloňované v souvislosti s Afghánistánem již mnohokrát. I kvůli potřebě zajistit bezpečnost Lógaru do budoucna je pomoc afghánským bezpečnostním složkám jednou z hlavních oblastí, v nichž PRT působí.

Právě ony se však potýkají snad se všemi představitelnými potížemi – nedostatek materiálního zázemí, nízké platové ohodnocení, slabý výcvik a v neposlední řadě časté útoky protivládních ozbrojených skupin.

Oprava policejních stanovišť, stavba nových základen, rekonstrukce základny afghánské armády, dodávky vybavení či stavba výukového a výcvikového centra pro policii. To jsou jen některé projekty, které jsme od března 2008 realizovali či realizujeme v současnosti.

Zatímco rekonstrukční projekty realizuje většinou civilní část PRT ve spolupráci s vedením afghánských bezpečnostních sil, vojenská část rekonstrukčního týmu se podílí na intenzivním výcviku policie. Během více než osmnáctiměsíčního působení PRT jím prošly již desítky lógarských policistů, kteří získali zkušenosti v základech manipulace se zbraní, v sebeobraně a fyzické kondiční přípravě, v prohledávání budov či kontrole vozidel. Vzhledem k tomu, že častou příčinou smrti policistů je vykrvácení, součástí školení jsou také základy první pomoci.

Více o podpoře bezpečnosti čtěte v článcích:

Pomoc Afghánské policii

Čeští instruktoři cvičí afghánské vojáky

Základní výcvik afghánských policistů

 

Text a foto: Filip Moravec, civilní část PRT

galerie

ANP_ANA

.