Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Tangi Waghjan – důkaz české přítomnosti v Lógaru

 

FOTOGALERIE: Hned několik českých projektů na jednom místě. To je údolí Tangi Waghjan na severu Lógaru.

Denně tudy projíždějí tisíce lidí z centra provincie do hlavního města země Kábulu. Jejich bezpečnost již několik měsíců zajišťují policisté, kteří mají zázemí v nově opravené budově – checkpoint byl jedním z pěti, které rekonstrukční tým na hlavní silnici zrekonstruoval.

V současnosti připravuje PRT další bezpečnostní projekt – hned na vrcholu protější hory vznikne pro policii pozorovací stanoviště, z něhož bude možné sledovat dění v okolí několika kilometrů.

Dopravu vody a materiálu tam bude zajišťovat jediný možný dopravní prostředek – osel, kterého jsme rovněž policistům předali před několika dny. „Je to maličkost, ale jsme za ni vděční. Sami bychom tak vysoko a náročným terénem nevynesli munici, vodu a jídlo,“ říká velitel policejní jednotky.

Oba břehy řeky spojuje od loňského roku pěší lávka, jež se v současnosti mění na most pro automobily. Lidé z okolních vesnic tak budou mít jednodušší přístup k hlavní komunikaci.

A aby toho nebylo málo, český PRT buduje pro místní zemědělce další důležitou stavbu. Nový jez na řece Lógar jim zajistí potřebné zavlažování i v dobách sucha. „Než jsme přišli, byly tam jen pytle s pískem a jez se tak musel neustále opravovat. Nahradí je proto pevná železobetonová konstrukce,“ říká stavební inženýrka Alena Lišková.

Filip Moravec, civilní část PRT

galerie

Tangi Waghjan

.