Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Afghánský tesař: Vydělám si tady dost i pro svoji rodinu

 

Shirzai Noor je jedním ze stovek lidí, kteří získali práci díky českým projektům v Lógaru.

Pochází sice z provincie Parwan na severu Afghánistánu, už tři roky ale pracuje pro stavební společnost, s níž putuje po východním Afghánistánu.

„U nás na severu se lidé často živí tesařinou, tak jsem se jí začal před deseti lety věnovat také,“ říká Shirzai, který nyní vede stavbu nové střechy pro školu ve vesnici Kolangar. „Denně si tady vydělám dost, abych mohl ještě nějaké peníze poslat domů mojí rodině,“ dodává.

Neustálé konflikty a nestabilní prostředí se v Afghánistánu podepsaly na ekonomice a na přístupu k pracovním příležitostem. V zemi například panuje průměrná čtyřicetiprocentní nezaměstnanost a podle posledních průzkumů z roku 2003 žilo v zemi 53 procent lidí pod hranicí chudoby.

Po roce 2001 se situace výrazně zlepšila – Afghánistán se po pádu vlády radikálního hnutí Tálibán začal vzpamatovávat, zejména díky zahraniční pomoci. Zlepšily se podmínky pro hlavní způsoby obživy, zejména pro zemědělství a služby. Přesto pro většinu obyvatel zůstávají nedostupné zcela základní potřeby jako přístup ke zdravotní péči, nezávadné vodě či důstojnému bydlení. Rozvoj hospodářství a tím i trhu práce znesnadňuje bezpečnostní situace a slabá pozice vlády.

Český rekonstrukční tým se podílí na snižování chudoby prakticky v rámci všech rekonstrukčních projektů. Na stavbách škol, nemocnic či jezů jsou vždy zaměstnáváni místní pracovníci, kteří si vydělají průměrně zhruba čtyři dolary denně. V zemi, kde více než polovina populace musí žít z jednoho dolaru denně, je to poměrně vysoký příjem.

Kromě zaměstnávání místní pracovní síly – jedná se o více než tisíc lidí z celé provincie – PRT podporuje snižování chudoby i nejrůznějšími zemědělskými projekty, které pomáhají lógarským farmářům zvyšovat zisky.

Filip Moravec, civilní část PRT

galerie

.