Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Čištění nádob na mléko
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mít kde prodat mléko, i to mění Afgháncům život

 

(Archivní článek, platnost skončena 15.08.2015 / 09:43.)

Jedním z projektů českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v afghánském Lógaru jsou mléčná sběrná centra.

„Většina obyvatel provincie se živí zemědělstvím a peníze z prodeje mléka jsou výrazným zdrojem příjmů mnoha rodin v Lógaru. Často jsou ale podmínky výkupu i prodeje mléka nevyhovující,“ říká zemědělská expertka českého PRT Zuzana Biniová.

V okrese Baraki Barak zatím prodávají mléko děti jen tak u silnice, rodiče je tam pošlou vždycky po dojení. Jenže v afghánském horkém létě se pod žhnoucím sluncem mléko často zkazí a rodina za něj peníze nedostane.

Ve vesnicích Malak Abdulláh Džán a Šikak v sousedním okrese je situace odlišná. „Češi nám tu postavili nové sběrné centrum, kam mohou místní nosit nadojené mléko. Máme tu chladící tanky a mléko už se nekazí,“ popisuje Muhammad Džavád z mlékárny Shikak. „Navíc teď farmáři mohou nosit i mléko z odpoledního dojení, protože ho máme kde uchovat do rána, než se odveze do Kábulu. Vydělají tak víc peněz,“ vysvětluje.

Sběrná centra tak mění lidem život. Popisuje to i Marzía Saíd Kamal, asi padesátiletá drobná žena schovaná pod zeleným šátkem, která právě přinesla mléko do Šikaku. „Můj muž je už starý a nemocný, nemůže pracovat. Děti nemáme a jediné peníze, co vyděláme, jsou z mléka. Máme dvě krávy a ty nás živí, každý den prodáme ve sběrném centru 15 litrů mléka. Díky tomu si můžeme udržet náš hliněný domek,“ popisuje. „Než tu Češi postavili tuhle mlékárnu, vydělávali jsme míň peněz a měli problém se uživit,“ dodává Marzía.

Podobný projekt sběrného centra na mléko se během podzimu rozběhne právě v Baraki Barak ve vesnici Zakumchel a brzy se začne stavět i ve vesnicích Dželga a Sabzak v okrese Pol-e Alam.

Kristýna Greplová - Civilní část PRT

.