Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podepsáno memorandum o odstranění nevybuchlé munice z řeky Sávy

 

Dne 3. září 2012 podepsali v Sarajevu velvyslanec České republiky v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog a ministr bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Sadik Ahmetović Memorandum o porozumění o expertní pomoci při odstraňování výbušných pozůstatků války. Podpis memoranda umožní započetí nového projektu zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) České republiky s Bosnou a Hercegovinou.

Podpis memoranda

Projekt bude realizován poblíž obce Donja Mahala v Posávském kantonu Federace Bosny a Hercegoviny. Jeho realizátorem je Policie České republiky (konkrétně Pyrotechnická služba Policie ČR, Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a Odbor speciálních potápěčských činností a výcviku Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR) ve spolupráci se Státní agenturou pro vyšetřování a ochranu (SIPA) Bosny a Hercegoviny.

Cílem projektu v celkové hodnotě přes 380.000 Kč je lokalizovat a vyzvednout z řeky Sávy na chorvatsko-bosenských hranicích nevybuchlou munici z dob války v letech 1992-95 a tím přispět k obnovení předválečné role řeky Sávy jako dopravní tepny. Realizací projektu dojde rovněž k předání zkušeností bosenské straně, která na takovouto operaci nemá v současnosti dostatečné kapacity, a otevřít možnosti další spolupráci mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou v oblasti vnitra a bezpečnosti.

Projekt je součástí ZRS mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou, jejíž celková hodnota dosahuje v průměru 75 mil. Kč ročně. Bosna a Hercegovina je jednou z prioritních zemí ZRS ČR.

.