Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Úspěšně zakončen projekt odminování části dna řeky Sávy

 

Dne 12.9.2012 byl úspěšně zakončen projekt odminování části koryta řeky Sávy, financovaný v rámci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky z prostředků Ministerstva vnitra ČR a realizovaný ve dnech 3.-12.9.2012 potápěčskými a pyrotechnickými experty Policie ČR.

Potápěči v člunu na Sávě

V rámci projektu bylo ze dna řeky Sávy vyzvednuto celkem 150 minometných granátů ráže 60 a 120 mm a dalších kusů munice s čistým obsahem cca 200 kg trhaviny. Kromě dvou kusů z 2. světové války veškerá ostatní munice pochází z války v letech 1992-95. Nalezená munice byla předána Ozbrojeným silám (armádě) Bosny a Hercegoviny, jejíž příslušníci provedli její zničení ve vojenském polygonu.

Odminování významně přispělo procesu obnovy dopravní funkce řeky Sávy a bylo vysoce oceněno bosenskohercegovskými partnery. Hlavním partnerem byla Státní agentura pro vyšetřování a ochranu (SIPA), která zajišťovala součinnost dalších relevantních bosenskohercegovských institucí, jako jsou Ozbrojené síly Bosny a Hercegoviny, Ministerstvo bezpečnosti Bosny a Hercegoviny, Federální správa civilní ochrany, hraniční, kantonální a místní policie, a další.

.