Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zahájen projekt vyzvednutí nevybuchlé munice z řeky Sávy

 

Dne 3.9.2012 byla zahájena realizace projektu zahraniční rozvojové spolupráce ČR, spočívající v expertní pomoci při odstraňování výbušných pozůstatků války.

Díky tomuto projektu v hodnotě přes 380.000 Kč, financovanému Ministerstvem vnitra České republiky, vyzvednou čeští experti – potápěči a pyrotechnici Policie ČR – nevybuchlou munici z koryta řeky Sávy poblíž obce Donja Mahala v Posávském kantonu Federace Bosny a Hercegoviny.

Munice se do řeky dostala během války v r. 1995, s největší pravděpodobností převrhnutím přívozu, který přepravoval dva kamiony s minometnými granáty a dalším materiálem. Projekt se skládá ze dvou fází. V první fázi bude zmonitorováno dno řeky a lokalizovány nevybuchlé prostředky, ve druhé fázi pak budou tyto vyzvednuty na břeh, kde je převezme bosenská armáda, jež zajistí jejich bezpečné zničení.

Dne 5.9.2012 navštívil místo realizace projektu velvyslanec ČR v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog (viz fotopříloha). Projekt potrvá do 12.9. a přispěje k poválečné obnově dopravního významu řeky Sávy.

Minometný granát

Příklad minometného granátu, který se nachází na dnu Sávy

 

Potápěči v člunu na Sávě

Potápěči v člunu na místě realizace

 

Velvyslanec s týmem potápěčů

Velvyslanec Szunyog v rozhovoru se členy českého týmu

 

Člun s potápěči

Čeští potápěči a pyrotechnici v člunu na Sávě

.