Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR podpořila projekt UNDP na rozvoj využití energie z biomasy

 

Dne 14.12.2012 podepsali v sarajevském sídle mise Programu OSN pro rozvoj (UNDP) v Bosně a Hercegovině velvyslanec České republiky Tomáš Szunyog a rezidentní představitel UNDP Yuri Afanasiev dohodu o spolufinancování projektu "UNDP GEF BiH Energie z biomasy pro zaměstnání a energetickou bezpečnost".

Česká republika tak prostřednictvím České rozvojové agentury přislíbila svou spoluúčast na projektu, a to v hodnotě 150.000 USD, mj. formou přenosu zkušeností.

Velvyslanci Afanasiev a Szunyog

Cílem projektu je odstranit tržní bariéry pro využití energie z biomasy ve venkovských oblastech Bosny a Hercegoviny a snížit emise oxidu uhličitého, a to prostřednictvím transformace trhu, informování veřejnosti, rozvoje pracovních míst, snižování chudoby a posilování místní energetické bezpečnosti. Projekt bude realizován v úzké spolupráci s relevantními bosensko hercegovskými institucemi, konkrétně Ministerstvem zahraničního obchodu a ekonomických vztahů Bosny a Hercegoviny a entitními ministerstvy v Republice srbské v Bosně a Hercegovině (ministerstvy školství a kultury, dále průmyslu, energetiky a hornictví a urbánního plánování a ekologie).

V rámci projektu má v regionu obce Srebrenica na východě Bosny a Hercegoviny v místních základních školách dojít k výměně kotlů na fosilní paliva za nové kotle na biomasu, což má být doprovázeno technickou pomocí Institutu pro standardizaci v plnění relevantních standardů EU a vzděláváním týkajícím se vztahu energetiky a životního prostředí.

.