Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Slavnostně zahájen projekt podpory veterinárních institucí v Bosně a Hercegovině

 

Dne 15.10. 2012 představili velvyslanci České republiky, USA a Švédska v Bosně a Hercegovině projekt, jehož cílem je budování kapacit veterinárních laboratoří a inspekce, aby splňovaly standardy EU.

Slavnostnímu představení tohoto pilotního projektu se kromě velvyslance Tomáše Szunyoga (Česká republiky), Patricka S. Moona (USA) a Bosse Hedberga (Švédsko) zúčastnil i místopředseda vlády Federace Bosny a Hercegoviny a ministr zemědělství Jerko Ivanković Lijanović.

Projekt spolufinancuje Česká rozvojová agentura a vláda Spojených států amerických prostřednictvím Fondu na podporu nových dárců (Emerging Donors Challenge Fund). Implementaci zajišťuje program FARMA Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) a Švédské agentury pro mezinárodní rozvoj a spolupráci (Sida) ve spolupráci s českými experty, kteří laboratořím v Bosně a Hercegovině předají své zkušenosti.

Více než deset let zkušeností České republiky při uplatňování systému kontroly nezávadnosti potravin má pro Bosnu a Hercegovinu neocenitelnou hodnotu, neboť i ona - stejně jako Česká republika před svým vstupem v roce 2004 - musí v procesu integrace do EU harmonizovat svůj systém kontroly tak, aby splnila standardy EU.

Cílem zahájeného projektu je pomoc Bosně a Hercegovině, aby tyto standardy splnila, a to prostřednictvím posilování kapacit institucí, jež mají za úkol implementaci Národního programu monitoringu reziduí (NMRP). NMRP se týká monitoringu reziduí lékařských výrobků a ostatních látek, které jsou živočišného původu, a to tak, aby byly splněny podmínky pro vývoz těchto výrobků na trhy Evropské unie.

.